Až pětina odkazů na slavné zpěváky skrývá vir, nejnebezpečnější je DJ Armin van Buuren

Nejnebezpečnější celebritou na internetu je nizozemský DJ Armin van Buuren. Pokud dáte do vyhledávače jeho jméno a kliknete na některý z výsledků vyhledávání, máte 18procentní pravděpodobnost, že si stáhnete vir nebo nebezpečný program. Ukázala to odborná studie společností, které se zabývají internetovou bezpečností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

MP3 přehrávač | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Ze zpěváků v tom ale není sám. Mezi deseti nejnebezpečnějšími odkazy je hudebníků hned sedm.

Na druhém místě žebříčku skončil zpěvák Luke Bryan, třetí Usher, čtvrtá Britney Spearsová a první pětku uzavírá rapper Jay Z. Následují Katy Perry, herečky Amy Schumerová a Betty Whiteová, Lorde a bulharsko-kanadská herečka Nina Dobrevová.

Útočníci předpokládají, že nic netušící fanoušci hledají, kde by si zdarma stáhli hudbu, a neřeší bezpečnost stránek, které prohlížejí. Kybernetičtí zločinci proto s oblibou používají lákadla jako „free mp3“ nebo „torrent“, aby uživatele nalákali ke stažení zdánlivě bezproblémového souboru, který je ve skutečnosti škodlivý, tvrdí studie.

Nejslabším článkem je uživatel

Celkově kybernetických útoků přibývá a koncoví uživatelé jsou podle odborníků stále nejslabším článkem. Mnozí si dávají jednoduchá hesla, používají stejná hesla pro různé služby a bez rozmyslu otvírají přílohy e-mailů.

Každý druhý útok na firmy je přitom veden přes koncové uživatele, kteří mají přístup k firemním údajům – třeba online zadávají bankovní platby. Tři čtvrtě českých firem přiznaly, že v poslední době čelily kybernetickému útoku. Ukázal to průzkum SafeNet.

Blanka Černá, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme