Banky přepadávají zoufalci, tvrdí expert. Populárnější jsou elektronické loupeže

Od krádeže století uplynulo deset let. Z vozu bezpečnostní služby zmizelo tehdy při převozu Prahou 154 milionů korun. Od té doby se samotné banky nebo i bankomaty staly několikrát terčem zlodějů. Tento druh loupeží však již není tolik výnosný.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finance, peníze

Finance, peníze | Foto: Fotobanka stock.xchng

Přepadení bank znají lidé spíše z akčních filmů, ale přesto jejich počet v Česku dlouhodobě mírně narůstá.

Vzhledem k bezpečnostním opatřením, jakými jsou například časové zámky a kterými banky v současné době běžně disponují, si může lupič z banky odnést maximálně sumu nedosahující 200 tisíc korun. Riziko několika let trestu nepodmíněně je tak značně neúměrné možnému zisku.

„Asi to souvisí samozřejmě s nějakou snahou, že budu nepolapitelný, nebo nějaké vidiny úspěchu. Může to mít do jisté míry pozadí v akčních filmech. Z mého pohledu je to často nějaký čin zoufalců, kteří si myslí, že jsou nepolapitelní,“ domnívá se bezpečnostní expert Dalibor Chvátal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se bankovní sektor poučil z loupeže století a jaká přijal opatření, vysvětloval v Ranní interview Radiožurnálu expert Dalibor Chvátal

Oproti bankovním přepadením mohou být podle Dalibora Chvátala naopak velmi výnosné elektronické krádeže, neboť jsou nepoměrně snadnější, anonymní a při dobrém provedení prakticky neodhalitelné. Získat se tak mohou mnohamístné částky.

Zloději ve snaze získat peníze obracejí svoji pozornost i na bankomaty.

Bankomat se skládá z trezoru na peníze a počítačového hardware. V trezoru je uložena malá patrona s rozbuškou a barvou. Při pokusu o rozbití trezoru patrona s barvou neslyšitelně vybuchne a označí veškeré bankovky v přístroji.

Udat takové bankovky v obchodě je nemožné. Poničenou měnu přijímá a vyměňuje pouze Česká národní banka, kde musí zájemce vysvětlit, jak k poškozeným penězům přišel.

Ačkoli jsou tedy zlodějům peníze z uloupeného bankomatu k ničemu, nejsou krádeže celých bankomatů, kdy zloději odvezou celé, samostatně stojící přístroje, neběžnou záležitostí. Proto se podle Dalibora Chvátala do rizikových lokalit dávají přístroje méně vybavené a levnější, než do lokalit, kde jejich ukradení hrozí méně.

Nikola Bojčev, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme