Bezdrátový náramek získá z potu celou řadu informací o zdraví a tělesné kondici

Monitorování tepové nebo dechové frekvence pomocí chytrých nositelných zařízení je dnes už běžné. Technologie jde ale ještě dál. Chytrý náramek dokáže zanalyzovat lidský pot a vypovědět tak mnohé o zdraví a tělesné kondici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spinning | Foto: Fotobanka Pixabay

Bezdrátový náramek umí monitorovat a analyzovat hned více složek najednou. Profesor Ali Javey, hlavní autor projektu, ho dokonce přirovnává k malé laboratoři na těle.

„Tady je ohebná vytištěná součástka, kde jsou umístěny senzory, které detekují různé chemické složky potu. A pak tu máme druhou součástku, která získané informace zpracovává a může je také bezdrátově odeslat například do smartphonu,“ vysvětluje.

„Pot je téměř komplexní, proto jsme se rozhodli zaměřit se na jeho rozdílné složky – sodík, draslík, glukózu a laktát. Pokud se podíváme na koncentraci jednotlivých elektrolytů, jako třeba sodíku a draslíku, získáme informace o dehydrataci. Laktát nám zase poskytne informaci o svalové únavě," dodává.

Bezdrátový náramek umí monitorovat a analyzovat látky z lidského potu | Foto: Wei Gao, UC Berkeley

Monitorování glukózy pak může vypovídat o její hladině v těle. Kromě zmíněných chemických látek ale náramek měří také teplotu těla a součástí je i bluetooth, který pak informace odešle na chytrý telefon.

Vědci z Berkeley univerzity v Kalifornii testovali náramek na lidech, kteří prováděli různé druhy cvičení. Odborníci ale chtějí do budoucna snížit měřitelné množství potu tak, aby náramek měřil i v případě, kdy člověk zrovna necvičí.

Bezdrátový náramek umí monitorovat a analyzovat látky z lidského potu | Foto: Der-Hsien Lien and Hiroki Ota, UC Berkeley

Pomocí náramku by ale také chtěli sledovat, jak se jednotlivé látky mění v době nemoci nebo zranění.

„Tato lékařská technika shromažďuje hodnoty na lidském těle okamžitě. Nemusí se tak odebírat vzorek krve, který je nutný zaslat do laboratoře a na výsledek čekat několik hodin. Podle mě je to začátek vzestupu nových biosenzorů nejen pro osobní využití, ale třeba pro astronauty nebo pro lidi, kteří vyžadují neustálé monitorování,“ říká profesor George Brooks, který projekt podporuje.

Vědci by rádi analýzu rozšířili o další látky, které by uživateli poskytly komplexnější informace o jeho zdraví. Podle Aliho Javeye je možné z potu získat celou knihovnu informací.

Senzor na kůži, čip do hodinek

Další výzvou je zapracovat na rozměrech a tvaru samotného zařízení. Data v současnosti vyhodnocuje deset jednotlivých čipů, které chtějí vědci sjednotit do jednoho.

Senzory a čipy jsou také součástí jednoho zařízení, vedoucí projektu Ali Javey ale zvažuje, že je oddělí. Senzory by chtěl zabudovat do nenákladné nálepky, kterou si dotyčný nalepí na ruku nebo zadní stranu hodinek, bude ji nosit třeba jen pár hodin a pak ji zahodí. Zatímco čipy, které data sbírají a vyhodnocují, by mohly být zabudovány do chytrých hodinek.

Bezdrátový náramek umí monitorovat a analyzovat látky z lidského potu | Foto: Der-Hsien Lien and Hiroki Ota, UC Berkeley

Michaela Vydrová, Tereza Šťastná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme