Biatlonistům pomáhají k analýze střelby i tablety. Moderní technika má ale své limity

Zatím je to hudba budoucnosti, ale možná ne tak vzdálené. Zásahy a omyly biatlonistů na střelnici by trenérům mohly hlásit samotné pušky. Různé zlepšováky ale týmy využívají už teď, třeba ten český od začátku sezony ukládá střelbu Koukalové a spol. do aplikace v tabletu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéftrenér biatlonistů Ondřej Rybář | Foto: (C) Český biatlon Petr Slavík

Jen co některý z českých reprezentantů v závodě odstřílí, nahlásí trenér do vysílačky svým kolegům na trati počet chyb a pak přidá, kam jednotlivé rány šly, aby na to mohl biatlonista při dalších položkách reagovat.

V tu chvíli trenér kouká buď do papíru, nebo právě do tabletu, kam si zásahy do obrázku terče zakreslil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O technice, která pomáhá analyzovat střelbu, promluvil šéftrenér českých biatlonistů Ondřej Rybář

Čeští trenéři si ukládají všechny závodní položky od začátku sezony, takže se k nim mohou kdykoliv vrátit a rozebrat je se svěřenci, když je potřeba. Snadná archivace je jednoznačnou výhodou oproti stohům papíru, na které se spoléhali dřív.

„Máme to na jednom místě, takže nemusíme listovat – navíc papír se často rozmočí. Tablet má ale nevýhodu v tom, že když je vánice a napadá na něj sníh, tak se zblázní a přestane fungovat. Je tedy potřeba tablet schovat,“ líčí reprezentační kouč Ondřej Rybář případy, kdy vítězí papír schovaný pod igelitem.

Když je ale dobré počasí, mohou čeští trenéři od dalekohledu záznamy o střelbě posílat přímo při závodě kolegům na trať z jednoho tabletu do druhého – místo hlášení vysílačkou. Tuto variantu ale zatím nepoužívají.

Moravcovi se vynechání závodů v Koreji vyplatilo. Z 'cestovatelů' se mezi nejlepší čtyřku probil jen Fourcade

Číst článek

„Je to takové rizikové. Na svěťáku je spousta lidí, takže se ty sítě zahltí. Vysílačka je jistější – můžeme si to vždycky slovně potvrdit. Máme tak lepší zpětnou vazbu. Až tu bude internet fungovat lépe, tak to můžeme změnit,“ vysvětluje Rybář.

A jednou třeba nebudou trenéři potřebovat ani dalekohledy, protože jim zbraň do aplikace v tabletu sama pošle záznamy střelby.

„Myslím, že je to otázka dvou tří let,“ dodává kouč české reprezentace.

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme