Británie chce chránit ohrožené mořské živočichy s využitím dronu

Proti nelegálnímu rybolovu chce Velká Británie bojovat pomocí bezpilotních plavidel. Podmořský dron už začal monitorovat rezervaci v Tichém oceánu, informovala televize BBC. Na moři dron vydrží v nepřetržitém provozu celé měsíce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na mořském dně | Foto: Gettyimages + Isifa

Bezpilotní plavidla mají hlídat oblast kolem Pitcairnových ostrovů, což je zámořské území Velké Británie.

Spojené království tam loni vytyčilo chráněnou zónu o velikosti 834 tisíc čtverečních kilometrů. V rezervaci žije více než 1200 druhů ryb, mořských savců i ptáků – řada z nich se nenachází nikde jinde na světě. Také jsou tam korálové útesy.

Dron začal v oblasti hlídkovat na konci února. Britské úřady ho nechávají monitorovat zóny, kde se nesmí rybařit. Dron odesílá data přes satelit do řídicí místnosti a měl by upozornit například na neoprávněné používání vlečných sítí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Británie chce chránit ohrožené mořské živočichy s využitím dronu

Bezpilotní plavidlo na sobě má také kameru, která může vyfotit rybářskou loď v chráněném území a díky satelitům přesně určit její polohu.

Zařízení tvoří dvě části – plovák s bateriemi a solárními panely je propojen několikametrovým lanem s podmořským zařízením s ploutvemi. Odkud bere energii na mnohaměsíční plavby, vysvětlil jeden z jeho vývojářů Roger Hine:

„Náš dron je unikátní tím, že dokáže využít energii z vln k pohybu kupředu. Někdy nejsou na moři žádné vlny a panují podobné podmínky jako na jezeře. V tom případě ale bývá slunečné počasí a náš dron může získávat víc energie ze tří solárních panelů.“

Dron také monitoruje počasí, sbírá data o teplotě a slanosti vody, vlnách nebo znečištění. Zároveň proto slouží k vědeckému výzkumu.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme