Britská vláda chce, aby tajné služby ‚slídily‘ na sociálních sítích

Britská vláda dnes v Dolní sněmovně představí návrh zákona týkající se sledování internetových aktivit osob podezřelých z terorismu a jiné trestné činnosti. Podle premiéra Davida Camerona by nová legislativa měla v první řadě umožnit policii a tajným službám monitorovat komunikaci na sociálních sítích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozor na falešné profily vašich přátel na Facebooku (ilustrační foto) | Foto: zdroj: Flickr.com, Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0) (CC BY 2.0)

Podle ministerského předsedy potřebují bezpečnostní složky vědět, kdo, kdy a komu nejen telefonoval, ale také třeba psal prostřednictvím facebooku nebo jiných platforem.

Nový zákon by také policii a tajným službám umožnil zjistit, jaké webové stránky podezřelé osoby navštívily.

Podle BBC by to obnášelo, že internetové společnosti budou tyto informace schraňovat po dobu jednoho roku.

Podle ministryně vnitra Theresy Mayové má dát předkládaná legislativa bezpečnostním složkám poprvé výslovné svolení ke "slídění" na internetu.

Mayová ve vysílání BBC uvedla, že zákon má umožnit jednodušší sledování lidí podezřelých z terorismu, ale třeba také mnohem efektivnější odhalování sítí pedofilů.

Ministryně se dušuje, že návrh obsahuje dostatečné pojistky proti zneužití nashromážděných dat.

Opoziční labouristé chtějí, aby jednotlivá povolení k monitorování internetových aktivit musel vydávat soudce. Není vyloučeno, že zákon v předkládané podobě narazí na odpor Sněmovny lordů.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme