Britské vládní počítače ohrožují stále silnější útoky hackerů

Citlivá data vládních počítačů ve Velké Británii se údajně ocitla v ohrožení. Podle hlavního koordinátora Vládní zpravodajské služby GCHQ byla Británie v poslední době cílem znepokojujícího počtu kyberútoků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za nejbezpečnější opatření považují odborníci odpojit se od počítače úplně

Za nejbezpečnější opatření považují odborníci odpojit se od počítače úplně | Foto: stock exchange, Jakub Krechowicz

Hlavně této hrozbě se věnuje dvoudenní vládní Konference o kyberprostoru. Mezi hosty je například ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová nebo zakladatel Wikipedie Jimmy Wales či evropská komisařka pro digitální agendu Neelie Kroesová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přístup vlád k obraně proti kyberútokům zhodnotil na Rádiu Česko odborník na počítačovou bezpečnost Petr Krčmář

Podle ředitele GCHQ Iaina Lobbana šlo během kyberútoků například o pokusy uloupit technologické nápady a vynálezy, především v oblasti informačních technologií, obrany či energetiky.

Za útokem zřejmě nestojí obyčejní internetoví hackeři. „Běžným útočníkům, kteří se na internetu pohybují, jde o rychlý zisk – například ukrást čísla kreditních karet a rychle je prodat, vydělat na tom a zmizet,“ uvádí odborník na počítačovou bezpečnost a šéfredaktor serveru Root.cz Petr Krčmář.

„Spekuluje se spíše o tom, že by za útoky mohly stát cizí vlády nebo firmy, ale třeba i někdo, kdo chce ukradené údaje jen zveřejnit na internetu. Určitě to bude někdo ‚zajímavější‘, než klasičtí útočníci, kteří kradou hesla platebních karet,“ míní Krčmář.

Konference se zúčastní také britský ministr zahraničí William Hague kvůli kritice, že ministři neberou možnosti kyberválky dost vážně. Podle odborníka na počítačovou bezpečnost Krčmáře už to ale není pravda.

„Vlády sice dlouho podceňovaly riziko kyberútoků, dnes už je ale situace mnohem lepší. Vlády s touto hrozbou už počítají, mají připravené krizové program, zajímají se o zabezpečení velké infrastruktury,“ dodává odborník na počítačovou bezpečnost Petr Krčmář.

Ondřej Černý, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme