Brněnská vila Tugendhat se po rekonstrukci opět otevřela veřejnosti

Za přítomnosti dcer původních majitelů se otevřely brány brněnské vily Tugendhat, jediné moderní památky na seznamu UNESCO v České republice. První návštěvníci se do unikátního interiéru podívají 6. března.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proslulá onyxová stěna

Proslulá onyxová stěna | Foto: Ivan Holas | Zdroj: Český rozhlas

Po téměř tři čtvrtě století často velmi necitlivých úprav se vila Tugendhat, uvedená prakticky v každé učebnici moderní architektury, vrátila do své původní podoby z 30. let minulého století.

Rekonstrukce trvala dva roky a její náklady se vyšplhaly na 173 milionů korun hrazených většinou z evropských fondů. Pečlivě na ni dozírala sedmnáctičlenná mezinárodní odborná komise i sama rodina původních majitelů.

Přehrát

00:00 / 00:00

U otevření vily Tugendhat byl s mikrofonem redaktor ČRo Ivan Holas

V čele mezinárodní komise stojí profesor Ivo Hamer, manžel z mladších dcer Tugendhatových. Autentické jsou i nejmenší detaily, jako vypínače, kování a samozřejmě podlaha, kvůli které musí mít návštěvníci návleky a dámy, které nosí podpatky, se musí zout.

„Linoleum je německý výrobek, který se dodnes vyrábí, samozřejmě v poněkud jiné technologii, ale pro tento účel byla použita technologie původní. Je top velmi náročné, i ze vzpomínek Daniely Tugendhatové vyplývá, že to bylo velmi náročné na údržbu. A to zde žila jenom rodina, kdežto nám tady projde denně kolem 70 či 80 lidí,“ vysvětluje ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian.

Údržba autentických povrchů bude vůbec značným oříškem, připouští ředitelka vily Iveta Černá. Od jednotlivých dodavatelů kompletují manuál o údržbě.

„Jako problematické se jeví veškeré dřevěné povrchy, protože se nám tam objevuje kombinace nitrolaku a šelaku, na které de facto nesmí jít voda ve velkém množství. Čili se bude jednat o víceméně suchou údržbu,“ přiblížila.

Obytné interiéry jsou vybaveny buď originály, nebo přesnou replikou často vyráběnou stejným způsobem jako tehdy. Týká se to i nábytku.

„Přesné repliky křesel Tugendhat a křesel Barcelona, včetně té zajímavé smaragdově zelené barvy čalounění křesel Barcelona anebo jasně zářivé červené barvy pohovky. Je to velmi krásné,“ říká Pavel Ciprian.

Zákoutí u knihovny v pracovní části obývacího pokoje | Foto: Ivan Holas

Mobiliář snad časem obohatí i další originály, které dcery manželů Tugendhatových nabízejí za netržní cenu. Město ale kvůli škrtům v kultuře s nákupem stále váhá a hledá jiné zdroje. Běžná cena jediného původního křesla se přitom pohybuje ve statisících korun.

Město proto podle primátora Romana Onderky hledá sponzory. „Musím říci, že pan Hammer zařídil v nedávných dnech i záležitost, která se dotýkala zmiňovaného křesla Barcelony, které mělo být vydraženo. Sehnal na něj sponzora, křeslo bylo staženo z aukce a majitel chce s městem a rodinou komunikovat,“ vysvětlil.

Za návštěvu stojí také dosud nepřístupné technické podlaží. Návštěvníci uvidí například kotelnu a i v dnešní době unikátní systém vzduchotechniky pro úpravu klimatu uvnitř domu se třemi velkými mísícími komorami.

První návštěvníci se do vily Tugendhat dostanou počátkem příštího týdne. Oproti dřívějšku jsou zpřístupněny téměř všechny interiéry včetně technického podlaží. S ohledem na mikroklima a údržbu si památku bude moci prohlédnout přibližně stovka zájemců denně.

Ivan Holas, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme