Brněnští studenti vyvinuli počítačový program proti nelegálnímu graffiti

Trojice studentů Vysokého učení technického v Brně vytvořila systém, který umí automaticky určit autorství nelegálního graffiti. Vyzkoušet ho přímo v terénu chtějí ve spolupráci s Městskou policií v Břeclavi. V případě úspěchu osloví i další města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladí lidé sprejují po zdi, která kdysi dělila východní a Západní Berlín | Foto: Sára Rechtigová

„Konkrétně ve Spojených státech mají jeden nebo dva větší systémy, který vlastně dělají to samé, plus v Británii mají něco podobného, ale tam nepoužívají automatické zpracování obrazu, tam funguje jen myšlenka, že se to eviduje a potom se na základě důkazů, které se nasbírají tímhle způsobem, vymáhají škody,“ vysvětluje jeden z tvůrců Matěj Kubiš, že řešení je originální, ale inspirace pochází ze zahraničí.

Automatické zpracování obrazu podle něj ušetří spoustu času a dává možnost nad velkým množstvím dat, která se nasbírají, vyhledávat relevantní data, která se pak dají použít pro vymáhání škod. Program je založen na porovnávání nových obrázků s těmi, u nichž už je autor znám.

„Algoritmů se používá víc, v rámci vývoje právě testujeme nasazení ohledně toho, jak moc je třeba ta fotka natočená. Některé algoritmy si s tím poradí, některým to vadí, některé si zase poradí s tím, když je to zvětšené, zmenšené,“ popisuje Kubiš.

Tvůrci programu se teď snaží najít optimální řešení, aby systém fungoval v co možná nejvíc případech. Ve chvíli, kdy se systém zprovozní a kdy budou mít tvůrci prvotní zpětnou vazbu, chtějí začít zjišťovat, kde jinde by měli o podobný systém zájem.

Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme