Brzy budeme platit i mobilem, hodinkami nebo přívěskem na klíče

Rok 2012 je podle odborníků rokem bezkontaktního placení. Jeho největší výhodou je rychlost. Přiložíte kartu k terminálu, nic nepodepisujete, nezadáváte PIN. Platba trvá jen pár vteřin a je hotovo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon, ilustrační foto

Mobilní telefon, ilustrační foto | Foto: stock exchange

Podle šéfredaktora serveru Měšec.cz Dalibora Chvátala budou u nás nejpozději příští rok tyto platby běžné.

„Domnívám se, že se bude prosazovat trend bezkontaktního placení prostřednictvím mobilních telefonů v souvislosti s rozšiřováním telefonů s NFC čipem. Je možné, že těchto typů zařízení bude přibývat, na druhé straně je to stále nová technologie, je to pro lidi, kteří jsou otevřeni novinkám, kteří se nebojí do těchto novinek investovat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O bezkontaktní platby se zajímala Alžběta Havlová

Nemusí jít jen o telefony a karty, ale třeba i o hodinky, přívěsky nebo předplacené nálepky, které můžeme umístnit kamkoli. Bezkontaktně můžeme už dnes platit v několika velkých obchodních řetězcích a postupně jich přibývá.

V blízké budoucnosti by se tímto způsobem mohlo platit i v masnách, pekárnách, kavárnách, trafikách, nápojových a parkovacích automatech a všude tam, kde lidé nakupují drobnosti. V zahraničí jsou to už teď třeba mýtné brány.

Vysoké náklady

Aby vše fungovalo hladce, je zapotřebí nejen bezkontaktních karet, ale také příslušných terminálů a ty se neobejdou bez vyškoleného personálu. A to není nic levného. Drahá je i samotná výroba karet. Mají v sobě totiž zabudovanou anténu, ziskovost je přitom mizivá.

„I bezkontaktní transakce generuje zpracovatelské bance nějaký náklad, jsou tam nějaké minimální platby, které si banky mezi sebou musí účtovat, nízká platba je tak pro banku ztrátová,“ vysvětluje pomalý rozjezd bezkontaktních plateb Dalibor Chvátal.

Záleží tedy hlavně na karetních společnostech, které bezkontaktní platby nejvíc propagují, aby na banky tlačily, karty masově vydávaly a vybavovaly obchodníky terminály. Systém už funguje například na Slovensku, v Polsku, ve Francii nebo v Británii.

Igor Maňour, Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme