Budoucnost patří ‚chytré‘ domácnosti, ukazuje berlínský veletrh IFA

Zdá se, že realita dnešních dnů už v mnohém předběhla fantazii autorů románů sci-fi. Alespoň takový dojem může získat návštěvník veletrhu spotřební elektroniky IFA v Berlíně. Nejenom chytré telefony a chytré televize, ale také chytré pračky, ledničky, vysavače. Budoucnost zřejmě patří chytré domácnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veletrh IFA přináší novinky i pro takzvaně chytrou domácnost.

Veletrh IFA přináší novinky i pro takzvaně chytrou domácnost. | Zdroj: Reuters

„Na tomto stometrovém modelovém bytě se snažíme ukázat, jak může fungovat veškerá technika, kterou už dnes máme k dispozici. Jde nám především o téma nízké energetické spotřeby, bezpečnosti, a o asistenční systémy pro starší lidi,“ říká vedoucí technik firmy ZVEH Berndt Dechert, s nímž se vydáváme do kuchyně.

Právě u jejího vchodu je umístěna menší plochá dotyková obrazovka, díky které máme celý dům na povel. Tu můžeme ovládat přímo nebo prostřednictvím iPhonu, tabletu nebo chytrými telefony.

„Tady máte půdorys domu a lehce dotykem zjistíte, kolik jednotlivý pokoj spotřebuje energie, můžete si tu určit teplotu dané místnosti, můžete odtud otevírat nebo zavírat okna, stahovat žaluzie, klidně si i na dálku napustit vodu do vany v požadované teplotě.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zpravodajky Českého rozhlasu v Německu Kláry Stejskalové z veletrhu ISA na Radiožurnálu

Během ukázky, když pan Dechert jednoduchými dotyky zhasíná světla, tlumí led žárovky, pouští klimatizaci se zdá, že na tom není nic složitého. Ale přesto jsou lidé, kteří nemají k moderním technologiím úplně kladný vztah nebo třeba už nemají takový cit v prstech.

Zvládl by tyto technologické vymoženosti i starší člověk? Starší lidé, kteří mají různá omezení, například hůř vidí, mohou e-dům ovládat velmi jednoduše a intuitivně, tvrdí pan Dechhert a vede mě k další obrazovce, kde jsou obrázky zjednodušené a o poznání větší.

„A máme tu například monitor, který může kontrolovat aktivity v bytě. Takže když někdo upadne a zůstane ležet nebo když třeba v noci jde někdo do vany a zůstane tam dvě hodiny, tak o tom pošle zprávu. Nejde o žádné šmírování, ale právě v případě starých nebo nemocných lidí o velmi důležitou službu,“ vysvětluje.

Otázkou ovšem, je, kolik lidí si bude moci nejmodernějšími technologiemi vybavenou domácnost v budoucnu dovolit. To ale na veletrhu spotřební elektroniky nehraje zásadní roli.

Klára Stejskalová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme