Budoucnost podle experta ovládne nanotechnologie

Trojrozměrná komunikace, baterie na vzduch, přizpůsobivé dopravní systémy či využití tepelných ztrát z počítačů k vytápění budov. Tak by podle výhledu technologické firmy IBM mohl svět vypadat za pět let. Podle předpokladů bude běžná elektronika sbírat data využitelná k ochraně životního prostředí nebo výrobě energie pro města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nanotechnologie

Podle experta na moderní technologie Jana Lodla se dá očekávat, že se do praxe dříve či později zavedou všechny zmíněné technologie. Otázkou ale je, jak dlouho to bude trvat. K tomu, že se tak stane do pěti let, je Lodl skeptický.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výhled technologické firmy IBM na Rádiu Česko okomentoval expert na moderní technologie Jan Lodl

„Dá se předpokládat, že co bude fungovat, a to velmi rychle, bude lepší využití elektrické energie. To znamená, kde IBM mluví o využití tepelných ztrát z počítačů pro rekuperaci energie, vylepšení technologie baterií tak, aby se daly používat v automobilech. To je asi něco, čeho bychom se dočkat mohli,“ myslí si expert na moderní technologii.

Významnou roli by v budoucnu podle Lodla měly hrát hlavně nanotechnologie: „Nanotechnologie jsou velkým příslibem do budoucna. Dneska se pod nanotechnologiemi skrývá spousta různých možností a vylepšení. Technika půjde dopředu, jako šla v minulých letech. Možnosti, které bude nabízet, si dneska nedokážeme ani představit.“

Studie vychází z tržních a společenských trendů a zároveň se inspiruje nejnovějšími technologiemi vyvíjenými v IBM.

Václav Pešička, Lenka Rafaelová, Barbora Kreuzerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme