Centrem Olomouce v noci projela stíhačka MiG-21, bude lákat na novou výstavu

Zajímavá podívaná se v noci na pátek naskytla obyvatelům Olomouce. Místo tramvají si to po kolejích historickým centrem města rolovala stíhačka. Letoun MiG-21 převáželi technici k obchodnímu domu Šantovka, kde od soboty láká na novou výstavu s názvem S hlavou v oblacích. Přestěhovat přes sedm metrů široký stroj muselo víc než 40 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrem Olomouce v noci jezdila stíhačka MIG 21 | Foto: Monika Pustovková

„Obtížný transport to bude, je dost rozměrný, hlavně široký. Musíme jet mezi zastávkami, po nejširších cestách,“ vysvětluje úskalí přesunu 2,5tunové stíhačky Zdeněk Svobodník z leteckého muzea, který má akci pod palcem.

Letoun měří 14 metrů, rozpětí křídel má něco přes 7 metrů. S transportem pomáhá asi čtyřicítka mužů v uniformách československé armády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Převoz stíhačky MiG-21 v Olomouci sledovala Monika Tomášková

MiG táhne nákladní Tatra. Zatímco velitel Ivo Juráš řídí, vedle něj sedící navigátor Petr Kučera musí hlídat zrcátka a hlavně pravou stranu vozovky, aby s letadlem o něco nezavadili.

Doprovod je opravdu stylový. Asi deset mužů kráčí pěšky, okolo se prohání motorka se sajdkárou a žlutobílá volha s nápisem VB. K cíli se dostáváme asi po hodině.

Majitel stíhačky Zdeněk Svobodník je s výsledkem spokojený. „Jsem rád, že všechno šlo dle plánu, dle příprav, takže absolutně v pohodě, žádný stres po cestě,“ libuje si.

Centrem Olomouce v noci jezdila stíhačka MIG 21 | Foto: Monika Tomášková

Monika Pustovková, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme