Česko má být do roku 2017 připojeno k vysokorychlostnímu internetu

Do pěti let by mělo být celé Česko pokryto rychlým internetem. Stát se totiž příští rok chystá vydražit kmitočty, které se uvolnily po ukončení analogového televizního vysílání pro signál 4G. Po operátorech, kteří se přihlásí, chce ministerstvo, aby nejdříve pokryli rychlým internetem venkov a teprve poté větší města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Internet | Foto: Fotobanka stock.xchng

Princip, kdy za jeden pokrytý venkovský okres dostane operátor možnost pokrýt jiný region s vyšší hustotou osídlení má zajistit, aby z přechodu na digitální ekonomiku profitovali všichni obyvatelé Česka a nejen ti, co bydlí ve velkých městech.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánu pokrýt celé Česko vysokorychlostním internetem mluvil na Rádiu Česko ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek

„Máme ambici, aby do konce roku 2013 bylo celé území České republiky připojeno k vysokorychlostnímu internetu standardy, které vysokorychlostnímu internetu odpovídají. Poté chceme síť nadále zkvalitňovat a tomu by měla sloužit aukce kmitočtů, které zbyly po analogovém vysílání,“ říká ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Zisk z aukce není pro stát podle Kocourka primárním hlediskem. Tím je do roku 2017 pokrýt celé území republiky pokrýt vysokorychlostním internetem 4. generace.

„Teoreticky by mohlo jít řádově o miliardy, ale bude záležet na tom, jak jednotliví soutěžitelé ocení to, že se budou muset zabývat i oblastí, která pro ní není tak atraktivní,“ uvádí ministr.

Soutěž bude naprosto otevřená, takže se do ní budou moci zapojit i operátoři, kteří na našem trhu nepůsobí. Bude záležet jen na nabídce technických podmínek a záruk.

Alena Benešová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme