Česko se podílí na výstavbě ruského urychlovače částic NICA v Dubně

V ruském centru jaderného výzkumu v Dubně se staví nový urychlovač částic NICA. A podílejí se na tom také čeští vědci a české firmy. V zařízení bude mimo jiné možné modelovat první okamžiky po Velkém třesku, tedy po vzniku vesmíru. A nejen to.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský urychlovač částic v Dubně, na jehož stavbě se podílejí i Češi

Ruský urychlovač částic v Dubně, na jehož stavbě se podílejí i Češi | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

„Tohle je urychlovač z 50. let, synchrofázotron. A ten je ve znaku Dubny,“ ukazuje docent ČVUT Ivan Štekl při prolézání monstrózní konstrukcí původního sovětského urychlovače.

„Ta vakuová trubka, která má teď čtyři centimetry v průměru, tak tady má 80 centimetrů na 40. A ty magnety nebyly supravodivé,“ popisuje Štekl a pokračuje:

„A tady dole je nuclotron, který vznikl v 80. letech, to už je na supravodivých magnetech o třicet let později a ta trubka má 4 centimetry v průměru. Magnety mají lidské rozměry, třeba metr na dva metry. Takže z toho je pěkně vidět, jak se za třicet let rozvine technologie.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Urychlovač částic v Dubně exkluzivně navštívil zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

„Tohle je velmi důležité pro pochopení vývoje vesmíru,“ vysvětluje šéf projektu urychlovače NICA, mladý ruský vědec Grigorij Trubnikov.

„Umožní nám výzkum neutronových hvězd, což jsou velmi kompaktní malé objekty, které ovšem vyzařují energii silnější než naše Slunce. Když tohle vysvětlujeme politikům, říkáme jim, že je to klíč k alternativnímu zdroji energie,“ dodává.

Od zastaralého urychlovače kruhového tvaru se docent Štekl posunuje o patro níž, kde už je současná modernější varianta. „Česká republika tady právě může působit jako dodavatel vyspělých technologií. V CERNu jste v obrovské konkurenci, tam jsme třeba jako subdodavatel,“ říká Štekl.

Spolupráce s Čechy trvá už 25 let

Urychlovač potřebuje vakuové prostředí - a to umí jen málo firem na světě. Mezi nimi je i česká, která s jaderným ústavem Dubně spolupracuje už 25 let.

„My se třeba už několik let zúčastníme na projektu nuclotronu, což je první část toho megaprojektu NICA. A já se současně snažím pomáhat jiným českým firmám,“ říká fyzik Pavel Hedbávný.

V tendru na samotnou stavbu další části jaderného zařízení vyhrála jihlavská společnost společně s Poláky a Rakušany. Teď se rozhoduje, kdo bude generálním dodavatelem a jestli Česká exportní banka na tuto prestižní i lukrativní zakázku poskytne mezinárodnímu ústavu v Dubně úvěr.

„Politickou podporu od vlády České republiky to má. A podporu to má od podstatné části fyzikální a chemické obce. Momentálně ta podpora je jistě větší, než byla třeba před rokem,“ tvrdí ministr školství a vědy v demisi Dalibor Štys.

Podle něj zakázky pro Dubnu už teď několikanásobně převyšují český příspěvek tomuto legendárnímu ústavu.

Martin Dorazín, Kateřina Prachařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme