Čeští hráči a odborníci vybrali videohry roku. Uspělo akční dobrodružství i adventura pro děti

V pražském Divadle Bez zábradlí byly vyhlášeny nejlepší počítačové hry uplynulého roku. Nejvíce ocenění v anketě Booom sesbíral akční titul Assassin’s Creed III. Zatím poslední díl ze série, která sleduje dobrodružství nájemného zabijáka v různých dějinných epochách, se stal také Videohrou roku 2012. Nejlepší českou hrou je adventura Botanicula.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Assassin's Creed III | Foto: Ubisoft Entertainment

Hra Botanicula pochází z dílny autorů světoznámého Machinaria a na rozdíl od ostatních vítězných her je prosta násilí.

„Odehrává se celá na jednom stromě a ovládáte různé postavičky, které tam zažívají takový poměrně zajímavý příběh. Je to určitě hra, která je opravdu pro celou rodinu. Znám spoustu lidí, kteří to hrají se svými dětmi už třeba od věku nějakých čtyř let,“ přibližuje Martin Bach z Asociace herního průmyslu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Bach z Asociace herního průmyslu mluvil i o věkové přístupnosti počítačových her

Podle posledních průzkumů dominují Češi především na poli online her. To může souviset zejména s oblibou hraní na klasických počítačích.

„Dneska už se hraje online i na herních konzolách, už poměrně dost let. A i tady se služby hodně rozšiřují a čeští hráči to hodně využívají. Ale myslím si, že hlavně je to kvůli tomu, jak moc je tady u nás rozšířené hraní na PC,“ upřesňuje Bach.

Hraní počítačových her nicméně přináší v současnosti jeden problém. Rodiče mladších hráčů totiž často neřeší věkovou přístupnost jednotlivých videoher.

Děti často hrají pro ně nevhodné hry

„PEGI je vlastně věková známka, kterou uděluje celoevropská organizace stejného jména. Číslo doporučeného věku vidíte na každé krabici hry vždy vlevo dole. Je napsané buď 3, 7, 12, 16, anebo 18 a to je vlastně ten hlavní údaj věkové vhodnosti hry,“ vysvětluje Bach.

Vzadu na krabici jsou pak uvedeny ještě dodatečné informace konkretizující „závadný“ obsah. Svou ikonku tak má například vulgární mluva, násilí, diskriminace nebo sex. Na ratingu her se podílí také odborníci na dětskou psychologii.

V tomto směru se snaží působit osvětově i Asociace herního průmyslu.

Botanicula | Foto: Amanita Design

„Narážíme tak trochu na přístup českých hráčů nebo českých rodičů, že jsou to pořád jenom hry a vlastně o nic nejde, že je to v pohodě, hrají to všichni ve třídách,“ říká Bach.

„Nicméně tam bych opravdu doporučil podívat se na kousek hry, kterou to dítě hraje, a posoudit sám, jestli byste třeba nechali dítě podívat se na podobnou náplň třeba v televizi,“ radí. V dnešní době jsou totiž hry co do realističnosti zpracování srovnatelné s filmy.

Anketu Booom pořádá od roku 2011 Asociace herního průmyslu České a Slovenské republiky. Odborná porota uděluje ocenění ve speciálních žánrových kategoriích a vybírá nejkvalitnější českou a slovenskou videohru. Nejlepší hru si v internetovém hlasování vybírají také sami hráči.

Alžběta Havlová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme