Chlouba německého námořnictva mohla skončit ve šrotu. Díky nadšencům je atrakcí Stralsundu

Štíhlý trojstěžník Gorch Fock je jednou z hlavních atrakcí německého přístavu Stralsund. Nechybělo přitom mnoho, aby chlouba námořnictva skončila ve šrotu. Ovšem skupina nadšenců včele s Wulffem Marguardem se rozhodla pro její záchranu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plachetnice Gorch Fock

Plachetnice Gorch Fock | Foto: Bundeswehr Marine

Plachetnice poprvé vyplula v roce 1933. Nejdříve sloužila jako školní loď pro německé kadety, po válce ji už pod novým jménem Tavarišč pro stejné účely začala používat černomořská flotila. Po rozpadu Sovětského svazu by ji zřejmě čekal smutný konec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Kláry Stejskalové o plachetnici Gorch Fock

„Loď jsme koupili po pečlivé prohlídce spolu s odborníky. Říkali, že to není tak špatné, jak to na první pohled vypadá,“ vypráví Wulff Marguard.

„Trup byl zhotoven z kvalitních dvanáctimilimetrových plátů Kruppovy oceli, ale špatným zacházením byla většina vybavení poničena,“ dodává elektrotechnický inženýr původem ze západního Berlína, dnes ale žijící v Dánsku.

Je velkým nadšencem a do Gorch Focku investuje všechny peníze. Dánská manželka nechala jejich dům zatížit hypotékou, pořádá veřejné sbírky.

„Teď to tady dáváme dohromady kousek po kousku, nemáme na opravy moc peněz. Těžko získáváme peníze od jednotlivých dárců, potřebujeme ještě tak čtyři pět milionů eur, abychom mohli znovu vyplout na moře,“ říká Marguard.

Sen vyrazit opět na moře

Štíhlý trojstěžník zatím slouží jako muzeum. „Malé lodní muzeum žije hlavně z darů našich přátel i návštěvníků. Nechceme zapomínat ani na ruské období historie lodi. Vidíte, že na řadě zařízení a přístrojů jsou nápisy v azbuce,“ ukazuje.

Wulff Marguard a jeho přátelé sní o tom, že jednou s osmdesátimetrovou plachetnicí vyrazí na širé moře. Mají před sebou ale ještě hodně práce a léta přibývají. A tak dává šedovlasý kapitán na rozloučenou jednu radu: „Dejte si na to pozor. Loď delší než 50 metrů, to je pěkně drahá záležitost.“

Celý příběh o chloubě německého námořnictva si můžete poslechnout na Radiožurnálu o víkendu v Zápisníku zahraničních zpravodajů.

Klára Stejskalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme