Chyby v Javě údajně ohrožují miliony uživatelů. Výrobce tvrdí, že chybu napravil

Americká vláda stále vyzývá uživatele, aby si deaktivovali program Java. Výrobce přitom tvrdí, že už chybu napravil. Experti si ale dále myslí, že program není bezpečný.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nakupování přes internet

Nakupování přes internet | Foto: Fotobanka stock.xchng

Výrobce o víkendu dodal novou verzi. Trvalo to jen několik dní od odhalení chyby. Ale ta podle expertů nestačí. Programátoři vyřešili jen jeden z několika problémů a tak je možné záplatu obejít. Americký úřad pro národní bezpečnost proto odmítá odvolat varování.

Java je původně programovací jazyk. V tomto případě jde ale o produkt, který si uživatelé stahují do svého počítače proto, aby mohli používat aplikace napsané v tomto jazyce.

Java je tolik rozšířená proto, že umožňuje napsat jeden kód nebo program, který pak bude fungovat na všech operačních systémech. Což je pro developery velmi výhodné. A vlastně i pro uživatele, protože nemusí vyhledávat třeba speciální internetové stránky podle toho, co mají za počítač.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chybách Javy mluvil v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Ondřej Bouda.

Podle odhadů má Javu na 850 milionů počítačů po celém světě. A bezpečnostní firma Kaspersky Lab tvrdí, že loni chyby v Javě umožnily polovinu všech hackerských útoků.

Hrozí především krádeže identity, ale i další zneužití. Například chyba Javy stojí i za útokem virusu Rudého října, který léta sbíral citlivá data v Rusku, Íránu, Spojených státech a mnoha dalších zemí.

Stáhnout aktuální verzi nebo vypnout

Uživatel může předcházet napadení počítače tak, že si stáhne nejaktuálnější verzi všech programů. Je také možné Javu úplně vypnout. Konkrétní manuál najdou uživatelé na internetu, popřípadě na stránkách výrobce - www.java.com.

Ve chvíli, kdy se Java vypne, počítač fungovat nebude. Což bude mít vliv třeba na internetové bankovnictví, které se bez ní často neobejde. Asi nejrozumnější je proto mít Javu vypnutou a zapínat ji jen v konkrétních případech.

Internetové bankovnictví by mělo mít i další bezpečnostní prvky, nejen heslo na internetu, tak, aby se nedalo zneužít kvůli jedné chybě programátora.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme