Chytré telefony a tablety zvládnou i komunikaci s úřady. Není to ale bez rizik

Máme vyřizovat faktury i citlivá data z mobilního telefonu? Chytré telefony a tablety už dnes umožňují pomocí speciálních aplikací a certifikátů používat elektronický podpis. Otázkou ale je, nakolik je to bezpečné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smartphone - chytrý telefon | Foto: Khalil Baalbaki

I když je ochrana našich nejcitlivějších dat v chytrých telefonech a tabletech zajištěna úplně stejně jako v případě počítačů, jejich užívání s sebou nese některá nová rizika. Protože je mobilní telefon výrazně menší než počítač a nosíme ho stále s sebou, můžeme ho snadno ztratit, případně nám ho může někdo ukrást.

„V tom spočívají ta nová rizika, že prostě můžeme s tím malým mobilním telefonem v kapse přijít o spoustu údajů, o přístup do datových schránek, o šifrovací klíče, takže za nás může někdo podepisovat zprávy a podobně,“ říká odborník na počítačovou bezpečnost a šéfredaktor serveru Root.cz Petr Krčmář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na bezpečnostní rizika při používání chytrých telefonů a tabletů jsme se ptali Petra Krčmáře, šéfredaktora serveru Root.cz a odborníka na počítačovou bezpečnost

I když má člověk svůj telefon zaheslovaný, v podobné situaci to nemusí k ochraně dat stačit. „Samozřejmě je důležité mít třeba na tom mobilu nějaký PIN pro odemčení, na druhou stranu do těch telefonů je často možné se pomocí kabelů a různých softwarů na počítači jakoby nabourat, i když ta hesla používáme.“

„Takže mobil je dneska výrazně zranitelnější a určitě tam bude probíhat nějaký vývoj směrem k tomu, aby ta bezpečnost byla minimálně srovnatelná s počítačem,“ upozorňuje Krčmář.

Pokud nelze stoprocentně ochránit data, která telefonům a tabletům svěřujeme, odborník na počítačovou bezpečnost doporučuje zvážit, zda opravdu potřebujeme mít přístup k těmto informacím a službám v každém okamžiku dne.

„Říká se, že asi 40 procent uživatelů mobilních telefonů už svůj telefon ztratilo, takže to je takové alarmující číslo, které by se mělo spojovat i s těmito službami. Člověk by měl uvažovat, jestli mu to opravdu stojí za to,“ uzavírá svá doporučení Petr Krčmář.

Zuzana Vlčková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme