Chytré telefony a tablety zvládnou i komunikaci s úřady. Není to ale bez rizik

Máme vyřizovat faktury i citlivá data z mobilního telefonu? Chytré telefony a tablety už dnes umožňují pomocí speciálních aplikací a certifikátů používat elektronický podpis. Otázkou ale je, nakolik je to bezpečné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smartphone - chytrý telefon

Smartphone - chytrý telefon | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

I když je ochrana našich nejcitlivějších dat v chytrých telefonech a tabletech zajištěna úplně stejně jako v případě počítačů, jejich užívání s sebou nese některá nová rizika. Protože je mobilní telefon výrazně menší než počítač a nosíme ho stále s sebou, můžeme ho snadno ztratit, případně nám ho může někdo ukrást.

„V tom spočívají ta nová rizika, že prostě můžeme s tím malým mobilním telefonem v kapse přijít o spoustu údajů, o přístup do datových schránek, o šifrovací klíče, takže za nás může někdo podepisovat zprávy a podobně,“ říká odborník na počítačovou bezpečnost a šéfredaktor serveru Root.cz Petr Krčmář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na bezpečnostní rizika při používání chytrých telefonů a tabletů jsme se ptali Petra Krčmáře, šéfredaktora serveru Root.cz a odborníka na počítačovou bezpečnost

I když má člověk svůj telefon zaheslovaný, v podobné situaci to nemusí k ochraně dat stačit. „Samozřejmě je důležité mít třeba na tom mobilu nějaký PIN pro odemčení, na druhou stranu do těch telefonů je často možné se pomocí kabelů a různých softwarů na počítači jakoby nabourat, i když ta hesla používáme.“

„Takže mobil je dneska výrazně zranitelnější a určitě tam bude probíhat nějaký vývoj směrem k tomu, aby ta bezpečnost byla minimálně srovnatelná s počítačem,“ upozorňuje Krčmář.

Pokud nelze stoprocentně ochránit data, která telefonům a tabletům svěřujeme, odborník na počítačovou bezpečnost doporučuje zvážit, zda opravdu potřebujeme mít přístup k těmto informacím a službám v každém okamžiku dne.

„Říká se, že asi 40 procent uživatelů mobilních telefonů už svůj telefon ztratilo, takže to je takové alarmující číslo, které by se mělo spojovat i s těmito službami. Člověk by měl uvažovat, jestli mu to opravdu stojí za to,“ uzavírá svá doporučení Petr Krčmář.

Zuzana Vlčková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme