Číňané se musejí po Googlu obejít i bez serveru Yahoo

Internetový portál Yahoo odchází z Číny. Následuje tak vyhledávač Google, který z čínského internetu zmizel už před třemi lety. Server yahoo.cn je od tohoto měsíce nefunkční a uživatelé jsou převedeni na čínský web tabao.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Yahoo koupilo blogovací službu Tumblr (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Yahoo už před půl rokem zrušilo svou hudební službu a teď i freemail. Samozřejmě jde o obchod a cenzuru. Yahoo na tom, že část svého serveru prodalo čínské firmě Alibaba, významně vydělalo.

Na druhé straně měl server v Číně dlouhodobé problémy. Před několika lety dokonce spolupracoval s čínskou vládou, které umožnil přístup do e-mailů některých klientů, kteří na základě korespondence byli odsouzeni. Za to někteří tuto firmu odsoudili a blokovali.

Internet je v Číně stále důmyslněji kontrolován a omezován. Některé internetové stránky se nedají běžně otevřít, jiné jen částečně, a třeba mikroblogging nebo chatování jsou omezené opravdu výrazně. Západní blogy jako Twitter nebo Facebook jsou v Číně zcela zakázané, dají se otevřít jen díky tzv. VPN, které zajišťují přesměrování se do jiné země.

Namísto Facebooku nebo Twitteru fungují čínské sociální sítě, nejpopulárnější je Weibo. Podle výzkumů má jen tento blog přes 250 milionů uživatelů a jejich počet stále roste. I přesto, že jsou čínské mikroblogy velmi omezené, kritika se na nich objevuje také.

Živé diskuze a rychlé sdílení zpráv se ale samozřejmě nelíbí Pekingu, který se obává, že by mohl ztratit kontrolu nad tímto šířením informací. Blogy tedy přísně monitoruje a zavedl i povinnou registraci všech, kteří chtějí na internetu publikovat své názory. Každý uživatel se musí na čínských sociálních sítích pohybovat nebo publikovat pod svým vlastním jménem. Uvést k registraci musí i telefonní číslo a adresu.

Tereza Jelínková, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme