Crackeři a hackeři: Jedni na internetu kradou, druzí ‚jen‘ protestují

Hackeři během včerejška a noci na dnešek napadli další české weby, tentokrát ODS a parlamentu. Žádná data ale neukradli, chtěli touto formou "jen" upozornit na svůj nesouhlas s dohodou ACTA. Bojí se totiž, že omezí svobodný internet. Něco jiného jsou ale crackeři, tedy počítačoví kriminálníci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

klávesnice

klávesnice | Foto: br3akthru FreeDigitalPhotos.net

Lidé často rozdíl mezi crackery a hackery nevidí a tyto termíny si pletou. Je to způsobeno také novináři, kteří slovem hacker označují i ty, kteří kradou data a peníze prostřednictvím internetu.

Hackeři jsou však specialisté v oboru programování nebo počítačů s detailními znalostmi fungování systému. Dokážou ho výborně používat, ale především si ho i upravit podle svých potřeb. Nejsou to počítačoví zločinci v pravém slova smyslu.

Těm se říká crackeři nebo také black hats neboli černé klobouky. I cracker má výborné znalosti programování, počítačů a softwaru, záleží však, jak své znalosti využije. Jestli se, s nadsázkou řečeno, přidá na stranu dobra, nebo zla.

Rada pro kybernetickou bezpečnost bude řešit útoky na české weby

Číst článek

Na rozdíl od hackera využívá cracker získané informace o slabém zabezpečení nebo bezpečnostních mezerách ke kriminálním účelům nebo pro osobní prospěch. Jako cracker může být také označen třeba ten, kdo se snaží prolomit ochrany většinou placeného softwaru, aby jej mohl používat, aniž by si ho koupil.

Kybernetické útoky lze pak rozlišit na tři druhy: jednak se jedná v podstatě o žert, který má za cíl upozornit na nedostatečné zabezpečení. To se právě stalo v případě UniCredit banky či nedávno v USA, kdy výstražný systém země varoval před útokem zombie.

Dále se však již jedná o opravdovou kriminalitu. Nedávno ve Španělsku tak dopadli celosvětovou síť zločinců, která vylákala z uživatelů miliony eur rozdáváním falešných pokut za stahování filmů a programů.

V neposlední řadě se často mluví i o kybernetické válce, kterou často sponzorují státy a cílem může být zablokování serverů, jako tomu bylo minulý týden u nás, ale také špionáž nebo snaha o poškození průmyslu, jako v případě útoku na Írán virem Stuxnet.

Zaštítěni skupinou Anonymous

V souvislosti s útoky se v poslední době často mluví o skupině Anonymous. To je volné společenství hackerů, recesistů a síťových aktivistů, které nemá jasnou strukturu a vedení a ani jasné zaměření, proti čemu a jak bojuje.

Členové Anonymous se spojují vždy ve chvílích, kdy mají pocit, že svoboda internetu by mohla být nějakým způsobem narušena. Spousta hackerů, ale i crackerů však její jméno zneužívá.

Alžběta Havlová, Ondřej Bouda, Marína Dvořáková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme