Čtečka Nook

Nová čtečka elektronických knih tlačí jejich cenu dolů. Je dalším krokem na cestě textu z papíru na displeje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nook běží na operačním systému firmy Google Android. | Foto: Barnes&Noble

Čtečky e-knih jsou přístroje, které na trhu čeká úspěch. Zatím jim však stále něco chybí k tomu, aby dosáhly rozumné použitelnosti, ceny i masového rozšíření. Minulý týden byla představena nová čtečka Nook vyvinutá pro největší americkou knihkupeckou společnost Barnes & Noble. Svými parametry a relativně příznivou cenou okolo 4500 Kč (259 USD) bude zřejmě konkurencí jak pro čtečku Kindle od firmy Amazon, tak i pro čtečky firmy Sony. Můžeme očekávat, že se trh se čtečkami nekonečně "pohne", technologie e-knih snad dosáhne průlomového bodu.

Nook váží 317 gramů a má na rozdíl od běžných čteček dva displeje. Hlavní černobílý s úhlopříčkou 15 cm založený na technologii elektronického inkoustu slouží k vlastnímu čtení. Menší dotykový barevný LCD displej je určen pro navigaci v rámci knih či knihoven a pro obsluhu celého přístroje. Nook lze připojit k internetu prostřednictvím mobilní sítě třetí generace nebo Wi-Fi a stahovat tak do přístroje placený obsah nebo e-knihy zdarma. E-knihami lze na dálku i listovat, všechno ovšem bohužel jen v rámci Spojených států. Celkem je pro tuto čtečku připraveno asi milión titulů knih a časopisů, lze je údajně stahovat i ze služby Google Books. Na samotnou čtečku s kapacitou 2 GB se vejde až 1500 knih, s použitím 16ti gigabytové paměťové karty microSD dokonce 17 500 knih. Do čtečky lze také nahrávat obrázky, PDF a další soubory z počítače a půjčovat e-knihy přátelům.

Nejzajímavější funkcí je možnost sdílení obsahu čtečky se zařízeními různého typu, a to včetně údaje, kam až jste knihu dočetli. Tedy včetně poslední otevřené stránky, záložek a poznámek. Nook běží na operačním systému firmy Google Android. I když Nook přijde na trh až 30. listopadu, Amazon už v reakci na ni snížil cenu své čtečky Kindle na stejnou úroveň, tedy na 259 dolarů.

Menší dotykový barevný displej je určen pro navigaci v rámci knih a knihoven. | Foto: Barnes&Noble

Specializované čtečky elektronických knih jsou lepší volbou než čtení e-knih na počítačích vybavených běžnými displeji. Ty příliš svítí, což zatěžuje oči. Čtečky e-knih pak využívají progresivní technologie e-papíru a e-inkoustu. Text zobrazovaný čtečkami je čitelný na denním světle bez podsvícení, má kontrast srovnatelný se skutečným fyzickým papírem a potřebuje energii jen pro obracení stránek. Běžné komerčně používané verze e-papíru zatím umějí zobrazit nejvíce 16 stupňů šedi. Neumějí zatím dobře zobrazovat dynamický obsah, například video. V textu knihy ovšem video také nečekáte.

Pavel Vachtl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme