Digitalizace rozhlasového vysílání jde pomalu. Analog skončí až za 12 let

Na rozdíl od televizí je definitivní přechod na rozhlasové digitální vysílání ve velkém skluzu. Zatímco analogové televizní vysílání v Česku definitivně skončilo už v roce 2011, u toho rozhlasového je úplný přechod na digitál ještě stále daleko.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Digitální radiopřijímač

Digitální radiopřijímač | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Český rozhlas Radiožurnál patří mezi 19 rozhlasových stanic, které v současnosti vedle klasických FM vln vysílá i digitálně. Éra analogového rozhlasu je totiž nenávratně pryč a budoucnost patří jednoznačně digitálu.

„Analogový systém vysílání už neumožňuje žádný vývoj. Jeho frekvence jsou naplněné, takže v něm už nemůžou vzniknout žádné nové stanice,“ vysvětluje uznávaný odborník na digitální rozhlas a zakladatel první digitální rozhlasové stanice na světě Nor Jorn Jensen a pokračuje:

„Navíc víme, že všechny technologie, které mohou být digitální, digitální také budou. A rozhlas je přesně ten případ.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak je to s digitalizací rozhlasu v Česku, zjišťovala Veronika Neprašová

Výhod takového šíření signálu je hned několik: třeba kvalitní, čistý zvuk nebo pevný signál, který se neztrácí. Nejvíc ale posluchači asi ocení rapidní nárůst počtu nových stanic.

„Ve stejném pásmu jako je dnes jeden kanál budeme moci vysílat tři až čtyři audio digitální kanály. Takže kapacita jednoho multiplexu může být až dvacet audio kanálů. A multiplexů může v České republice fungovat paralelně vedle sebe několik,“ dodává Marcel Procházka z Českých radiokomunikací a pokračuje:

„Jedná se o dalších 60 až 80 rozhlasových stanic.“

A nejen to: digitální rozhlas ocení také například řidiči. Vedle zvuku totiž digitální rádia můžou přijímat i obrázky. V tomto případě třeba aktualizovanou mapu dopravní situace. A že nejde o hudbu budoucnosti, dokazuje třeba sousední Německo, které přesně takovou službu posluchačům digitálních rozhlasových stanic už nabízí.

K úplnému rozšíření digitálního rozhlasového vysílání v Česku chybí ovšem ještě velký kus.

Digitální radiopřijímač | Foto: Khalil Baalbaki

„První podmínkou je legislativa tak, aby vysílatelé měli k dispozici příslušné licence. Další podmínkou je unikátní obsah, aby posluchači měli důvod si kupovat digitální rozhlasové přijímače. Samozřejmě je to síť, která by měla pokrývat více, jak 90% území České republiky,“ vyjmenovává Marcel Procházka kroky, které je na cestě k úplnému přechodu z analogového na digitální rozhlas ještě nutné udělat.

„V neposlední řadě je to vysoká penetrace rozhlasových přijímačů v obchodech, aby posluchači měli možnost si digitální rozhlasový přijímač koupit,“ uzavírá Marcel Procházka.

Že to bude dlouhá cesta, je jasné i z termínu, který si vláda pro vypnutí analogových vysílačů stanovila - rok 2025. Do té doby ale o digitálním rozhlase bude slyšet stále častěji.

Marína Dvořáková, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme