Díky nové aplikaci budou moci Češi platit nákupy i složenky mobilem

V Česku bude už za pár měsíců možné platit mobilem. Se službou pro chytré telefony přišla společnost MasterCard ve spolupráci s ČSOB a Erou. Aplikace umožní i bez peněženky a platební karty nakoupit zboží a služby u těch obchodníků, kteří ho budou podporovat. Lidé s ní ale například zaplatí i složenky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smartphone - chytrý telefon | Foto: Khalil Baalbaki

Novou službu si Češi budou moci vyzkoušet v období vánočních svátků. Do té doby by měl být hotový seznam obchodníků, kteří budou systém využívat.

„Je to určitě příjemná služba. Bude hodně záležet na tom, jak se rozšíří mezi obchodníky. Pokud bude dobrá akceptační síť, ti obchodníci to budou sami podporovat, tak to pochopitelně bude i motivační pro držitele chytrých telefonů, jejichž portfolio se zvyšuje,“ říká šéfredaktor serveru Měšec.cz Dalibor Chvátal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Alžběta Havlová se zajímala o nové možnosti placení s pomocí chytrých telefonů

Vysvětluje, že tento způsob placení je daleko jednodušší než bezkontaktní platby, které vyžadují speciální vybavení v podobě karty, přívěsku či nálepky. „Skutečně stačí chytrý telefon, já vůbec nemusím řešit, jestli mám od výrobce Samsung, Nokia, Sony nebo jakýkoliv jiný. Mně stačí, že má operační systém, který to zařízení podporuje, a jednoduše už potom vezmu a platím,“ dodává.

Služba podle něj bude dostupná až v prosinci, aby měli obchodníci dostatek času se na ni připravit. Generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku Miroslav Lukeš věří, že do Vánoc se podaří uzavřít smlouvu s alespoň tisícovkou obchodníků.

„Čili dostatečná masa na to, aby sytém byl zajímavý pro zákazníky. A kromě tradičních zákazníků tam bude celá řada inovativních, jako například Slevomat, kteří nabídnou nejenom platbu, ale i další přidané hodnoty – geomarketing, speciální slevy, speciální nabídky a tak dále,“ upozorňuje.

Zajímavá by měla být i spolupráce se třetími stranami, tedy například s aplikacemi pro hromadnou dopravu nebo charitu. „Vy si vlastně zaregistrujete do svého MasterCard Mobile vlastní kartu – kreditní, debetní, jakou chcete – a potom klidně i služebním telefonem zaplatíte ze svojí karty dárcovskou SMS,“ popisuje jednu z výhod Martin Ptáček z firmy Wincor Nixdorf, která aplikaci vyvinula.

Nová služba může kromě jiného drobným obchodníkům nahradit terminál a poslouží také k zaplacení složenky bez dalšího poplatku nebo k dobíjení telefonu. Letos by mobilní platby mělo představit také společenství bank a operátorů Mopet CZ. Služba Mobito by měla umožnit platit z telefonu skrze platební karty nebo účet.

Alžběta Havlová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme