Do 40 let by se podle EK měla města obejít bez aut

V roce 2050 města bez aut na klasická paliva. Takovou vizi prezentovala Evropská komise jako jeden z nástrojů na snížení emisí skleníkových plynů. Takzvaná ‚bílá kniha‘ je návrhem strategie Evropské komise, jak zavést na starém kontinentu výkonnou dopravu produkující minimum škodlivých látek. Omezení aut ve prospěch železniční a vodní dopravy má také podle Evropské komise vést za 40 let k poklesu počtu silničních nehod téměř k nule.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Auta a kolona | Foto: Tiskový servis Evropské komise

V polovině století už žádná auta na klasická paliva v centrech našich měst, oznámil ideu evropské exekutivy eurokomisař pro dopravu Siim Kallas. Vytlačení klasických aut z měst by ale mělo být znát už za necelých 20 let. Tehdy by mělo klesnout používání aut dnešního typu ve městech na polovinu a veškerá rozvážka zboží do obchodů by se už měla dít ‚bezemisními‘ auty. I to má pomoci tomu, že v roce 2050 klesnou emise z dopravy o 60 procent.

Významně k tomu má přispět i přesun poloviny veškeré meziměstské dopravy na střední vzdálenosti větší než 300 kilometrů ze silnic na koleje nebo na vodní toky.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme