Do Prahy se sjely tisíce vyznavačů geocachingu z celého světa. Akce se připravovala dva roky

Česko tento víkend hostí jednu z největších událostí takzvaného geocachingu, tedy hry na pomezí sportu a turistiky, která spočívá v dobrodružném hledání malých skrýší za pomoci GPS navigace. Na pražské výstaviště v Holešovicích se sjelo přes 3000 vyznavačů této aktivity.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tradiční keš nedaleko Prahy

Tradiční keš nedaleko Prahy | Foto: Zuzana Foglarová

Akce s názvem Geocoinfest Europe 2013 se připravovala dva roky.

Naprostý laik se na ní dozví, co to vůbec geocaching je a jak s ním začít. Návštěvníci si zde podle jednoho z organizátorů festivalu Aleše Nováka mohou prohlédnout třeba i speciální navigace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jeden z pořadatelů akce Aleš Novák mluvil o geocachingu v odpoledním vysílání Radiožurnálu

„V tuto chvíli už stoprocentně vím, že nám sem přijelo více než 3000 návštěvníků z celého světa, v tom je ten největší význam akce,“ potvrdil Aleš Novák s tím, že Češi patří po boku Německa či USA vůbec k nejaktivnějším zemím v geocachingu.

„Je to dané především tím, že Češi milují turistiku a geocaching je něco mezi sportem a turistikou. Nejnavštěvovanější ‘keš‘ světa není v Londýně nebo New Yorku, ale v Praze,“ vysvětlil Novák.

V tuto chvíli je podle něj na území České republiky těchto ‘keší‘, tedy skrytých krabiček, přes 30 tisíc. Aktivně je hledá na 70 tisíc Čechů.

Podle Martina Hanzíka, jednoho ze zakládajících členů České asociace geocachingu, se hry může zúčastnit každý, kdo se zaregistruje pod přezdívkou na internetové adrese geocachingu.

V krabičkách jsou vedle záznamníku, kam hráč stvrdí, že cíl našel, i různé předměty. „Pravidlem této hry je, že z jakýkoliv předmět, který vyndáte z této keše, tak byste měla vložit jiný předmět ve stejné, ideálně vyšší hodnotě,“ uvedl Hanzík.

Geocaching. Schránka můze být ukrytá třeba na stromě v podobě choroše | Foto: Zuzana Vlčková

V Praze dnes bylo možné vidět řadu účastníků této hry. „Je to důvod pohnout zadkem,“ vysvětlil důvod, proč se připojit jeden z nich.

Nemusí jít však vždy čistě jen o hru. Podle Martina Hanzíka nabízí geocachisté v rámci speciálních herních akcí radnicím také úklid konkrétních lokalit.

„Zajistí velkoobjemové kontejnery, zajistí rukavice, zajistí velké pytle. Na nás jen je, že jim zajistíme ty lidi, kteří tam dobrovolně přijdou. Není výjimkou, kdy se nás tam sejde třeba sto, sto dvacet lidí. Opravdu ty tři čtyři hodiny v tom terénu to prolezou důkladně. Jakmile to místo opustíme, tak opravdu tam je o hodně znatelný rozdíl,“ dodává Hanzík.

Zuzana Vlčková, Martin Mašek, Matěj Skalický, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme