Dolnobřežanské superlasery dostaly jména. Nejvýkonnější bude Krakatit

Superlasery v Dolních Břežanech v okrese Praha-západ budou mít jména Krakatit, Ámos, Lucifer, Perla a Bivoj. Jména vybrala porota z více než 800 návrhů, které posílali lidé v rámci akce „Pojmenuj superlaser“, vyhlášené na podzim Fyzikálním ústavem Akademie věd a časopisem Vesmír.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova centra ELI a HiLASE Dolní Břežany | Foto: Filip Jandourek

„Přemýšlel jsem o názvu, který je český a silný,“ vysvětloval pan Ladislav Valerián, proč navrhl slovo Krakatit.

Slovo pochází ze stejnojmenného románu Karla Čapka, kde se jím označuje tajemná, silná trhavina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o nových jménech pro superlasery v Dolních Břežanech natočila redaktorka Pavla Lioliasová

„Protože jsem z generace, kdy jsme to měli jako povinnou četbu, tak jsem si vzpomněl vlastně na nejsilnější trhavinu,“ dodal Ladislav Valerián.

Právě Krakatit bude ze všech laserů v Dolních Břežanech ten nejvýkonnější. Další přístroje ponesou jména Ámos, Lucifer, Perla a Bivoj.

Jména pro přístroje v centrech HiLASE a ELI vybírala šestičlenná porota. Její členka, fyzička Markéta Boháčová přiblížila, že každý vždycky řekl svůj návrh a musel také zdůvodnit, proč ho zaujal. Vybrané názvy pak postoupily do dalšího kola.

„Pak jsme se tak jako přikláněli… Někdo řekl: Hm, mně se možná tenhle nelíbí tolik a to vysvětlení tady toho mi přijde lepší,“ popsala Boháčová.

Všechny nově pojmenované lasery začnou v centru v Dolních Břežanech u Prahy fungovat do roku 2018. S dvěma z nich, Perlou a Bivojem, už vědci pracují dnes.

Vedoucí vědeckého týmu HiLASE a další ze členů poroty Tomáš Mocek vyzdvihl zejména Perlu. Slovo prý má pro ně velkou symboliku.

„Ten laserový systém jsme si drtivou většinou postavili našimi vlastními silami, takže vlastně to know-how, které máme v HiLASE, to je takový náš poklad, naše perla, naše bohatství, které budeme v následujících letech zužitkovávat,“ podotkl Mocek.

Do soutěže mohli lidé poslat nejvýš pět návrhů. Autoři vybraných jmen se shodují, že často nad návrhy ani dlouho nepřemýšleli.

„Bylo to, když jsem čekal na mamku, která byla zrovna na laserové operaci očí, která se povedla. A když jsem se tak nějak nudil, tak jsem projížděl internet a nešel jsem tady tu soutěž,“ přiblížil vznik jména Lucifer jeho autor Ivan Procházka.

A pro zajímavost – mezi nejčastější názvy, které lidé do soutěže posílaly, patřily Golem, Hulk nebo Cimrman.

Laserové centrum ELI | Foto: Český rozhlas

ČRo, Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme