E-mailové schránky oproti loňsku více zahlcují spamy, vyplývá ze statistiky

V českých e-mailových schránkách přibylo ve srovnání s předchozím rokem o skoro polovinu množství nevyžádané pošty. Upozorňuje na to statistika společnosti Centrum Holdings, která má v péči zhruba pět milionů uživatelských účtů. Meziroční přírůstek e-mailů v podstatě kopíruje nárůst spamu. Víc než polovina ho přichází z Jižní Koreje, z Brazílie, Ruska, Indie a Turecka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

email, zavináč

email, zavináč | Foto: Fotobanka stock.xchng

Ve většině se podle technického ředitele společnosti Centrum Holdings Štěpána Burdy jedná o takzvaná nevyžádaná obchodní sdělení. Může jít o propagace zboží, služeb anebo prý velice populárních návodů na rychlé zbohatnutí například v internetových kasinech.

„V případě už nebezpečnějších spamů, skoro virů nebo phishingu, už se také může jednat o e-maily, kde se podvodníci snaží získat hesla uživatelů k různým internetovým službám. Například i k internetovému bankovnictví,“ varuje.

Burda ke statistikám dodává, že jde v případě zvyšování objemu spamu o dlouhodobější jev. Nemyslí si, že jde o trend posledních měsíců:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem večerních Ozvěn dne na Radiožurnálu byl technický ředitel společnosti Centrum Holdings Štěpán Burda

„Kopíruje to i nárůst počtu uživatelů na internetu obecně a i to, že přicházejí neznalejší uživatelé, kteří podceňují prevenci a mnohem jednodušeji se dostanou do spárů spamerů.“

Doporučuje proto, aby si lidé vybírali kvalitního a prověřeného poskytovatele e-mailových služeb. Důležitá je především prevence a zodpovědnost: „Pokud dělá svou práci dobře, tak dokáže na svých serverech odfiltrovat drtivou většinu veškerého příchozího spamu.“

Pokud prý uživatel vyžaduje ještě větší úroveň ochrany, na místě je instalace speciálního antispamového softwaru do počítače.

Veronika Sedláčková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme