Elektromagnetické pole místo vrtáku

Usměrněné a krátkodobé magnetické pole vyrobí v kovovém materiálu velmi přesný otvor. Takto lze rychle vrtat i do velmi tvrdých materiálů, nedochází přitom k opotřebení nástroje. Elektromagnetické vrtání je totiž bezkontaktní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrták. Ilustrační obrázek

Vrták. Ilustrační obrázek | Foto: Abalg

Vědci v německém Fraunhoferově institutu vyvinuli zcela novou techniku řezání a obrábění ocelových součástek. Používají pro tento účel krátké, prudké a směrované pulsy elektromagnetického pole (EMP). Metoda je dokonce rychlejší než řezání laserovým paprskem a levnější než používání klasického mechanického obráběcího stroje.

Pomocí zvláštní kombinace kondenzátorů a indukčních cívek se odborníkům povedlo vytvořit silné usměrněné a krátkodobé magnetické pole, které funguje podobně jako děrovačka papíru: umí v kovovém materiálu vyrobit otvor. Přesně tvarované a fokusované pole přitom působí na ocel tlakem asi třikrát větším, než kolik činí tlak v největší hloubce oceánu na dně Mariánského příkopu. Tam je tlak tři a půl tisíce atmosfér, což je pro představu ekvivalentní tíze tří automobilů spočívajících na špičce prstu. Elektromagnetický puls je při této obrábění asi sedmkrát rychlejší než laser. U běžných plechů trvá průnik řádově stovky milisekund.

Nová technologie přinese vítané zdokonalení při práci s kovem např. v automobilovém průmyslu. Automobilové karosérie musejí být tvrdé, pevné a odolné vůči nárazu. Ale kvůli tomu je také těžké vytvořit v nich např. přesné a hladké otvory pro vedení elektrických kabelů. Obráběcí stroj také často na okrajích otvorů zanechává nerovnosti. Laser zase spotřebuje hodně energie a jeho provoz je velmi nákladný. Jmenované problémy metoda elektromagnetických pulsů nemá. Navíc metoda EMP nepoužívá pohyblivých mechanických částí, takže prakticky nedochází k opotřebení nástroje ani materiálu. Metoda je sice "bezkontaktní", ale funguje jen při velmi malé vzdálenosti od materiálu. Nelze ji tedy použít např. jako zbraň.

Řezání a vrtání pomocí elektromagnetických pulsů je zatím ve vývoji. V průmyslové praxi bude třeba opracovávat ocel různými způsoby, zmíněné soustavy cívek se budou muset přizpůsobit a různě geometricky tvarovat. Je pravděpodobné, že v budoucnu vzniknou elektromagnetické obráběcí stroje velmi rozdílného typu a tvaru. Kruhové otvory v oceli ale umíme vytvářet už dnes.

Pavel Vachtl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme