Energetici v Brně testují drony. Mohly by hledat poruchy elektrického vedení

S hledáním závad na elektrickém vedení by mohly v budoucnu pomáhat drony. Novou technologii dnes začali zkoušet jihomoravští energetici na vedení vysokého napětí v okolí Brna. Bezpilotní letoun dokáže pořídit fotografie nebo videa stožáru i drátů bez přímého zásahu technika. Vedení navíc nemusí být vypnuté. Užitečný může být stroj i při kalamitách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dron pomáhá energetikům při inspekci elektrického vedení | Foto: Tereza Kadrnožková

„Je určitá metodika. Po celou dobu se ze všech čtyř stran detailně sleduje celý stožár elektrického vedení – všechny šrouby, upevnění, izolátory a podobně,“ popsal pilot dronu Jakub Karas.

V současnosti pomáhají s focením vedení malá letadla. Ta jsou ale drahá a manažer projektu Miloslav Fialka vidí v použití dronů i další výhody:

Přehrát

00:00 / 00:00

Dron při kontrole elektrického vedení sledovala i Tereza Kadrnožková

„Máme i jiné případy, kdy třeba natřeme stožáry a chceme si ověřit, jestli dodavatelská firma kompletně provedla nátěr i z vnitřní strany vedení, konstrukce,“ uvedl příklad.

Bezpilotní letoun by podle Miroslava Fialky mohl energetikům pomoct i v situaci kalamity na místech, kam se člověk nemůže dostat.

„Dokážeme vyslat dron na nějakou vzdálenost a on nám může ukázat v případě kalamitního stavu, jak vypadá vedení, stožár, pokud se k němu nedostaneme fyzicky našimi lidmi,“ vysvětlil.

Technici si záběry pořízené dronem prohlížejí na velké obrazovce | Foto: Tereza Kadrnožková

V budoucnu by si energetici nemuseli takovou inspekci najímat. Řízení dronu je totiž poměrně jednoduché.

„Představa je taková, že samozřejmě ne v první fázi příštího roku, ale že by se postupně vybavili těmito prostředky a dělali si ty kontroly operativně sami,“ popsal plány výzkumník Karel Sukup z Vysokého učení technického.

Během týdne otestují technici v okolí Brna pět dronů. Pokud se osvědčí, mohli by sloužit při rutinních inspekcích.

Drony by mohly nahradit pracovníky, kteří musí vylézt na stožár | Foto: Tereza Kadrnožková

Tereza Kadrnožková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme