Evropským autem roku je elektromobil Opel Ampera

Na ženevském výstavišti Palexpo byla den před zahájením tamního 82. světového autosalonu vyhlášena anketa Car Of The Year. Evropským autem roku se stal elektromobil Opel Ampera, který se například ve Spojených státech prodává jako Chevrolet Volt.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karl-Friedrich Stracke z firmy Opel přebírá cenu pro vůzu Opel Ampera | Zdroj: Reuters

Od 59 porotců z 23 zemí získal Opel Ampera 330 bodů a stal se tak 49. vítězem prestižní ankety Car Of The Year. Na trůnu nahradí čistý elektromobil a zatím nepříliš rozšířený Nissan Leaf.

Druhý skončil se ztrátou 49 bodů Volkswagen Up a třetí Ford Focus.

Porotci u vítěze ocenili především ekologii. Vůz nabízí výhodu pohonu pouze na elektřinu, ale díky benzinovému motoru eliminuje jeho největší slabinu, kterou je dojezd. U Opelu Ampera je totiž srovnatelný s dojezdem standardního automobilu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na ženevský autosalon se vypravil reportér ČRo Petr Jansa

Výrobci elektrovozů se s problémem dojezdu dlouhodobě potýkají. Jde o auta, která ujedou podle tabulek řádově 150 kilometrů. V praxi to může být ale jen třeba 80 až 100 kilometrů. Záleží na provozu.

Druhý motor na konvenční palivo je řešením alespoň krátkodobým. V této oblasti jsou automobilky Chevrolet, případně Opel průkopníky a za to také byly oceněny.

Petr Jansa, Matěj Skalický, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme