Facebook představil chatovacího robota. Měl by být součástí Messengeru

Technologické společnosti se předhánějí v tom, kdo první úspěšně vytvoří chatovacího robota, takzvaný chatbot. Projekt Microsoftu nedávno skončil fiaskem. Jejich robot se totiž začal chovat jako rasista a sexista. O slovo se teď ale hlásí Facebook.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg představil chatovacího robota

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg představil chatovacího robota | Zdroj: Reuters

„Zní to celé ironicky. Třeba když si budete chtít objednat něco z konkrétního květinářství, už nikdy do něj nebudete muset jít nebo volat. Messenger se stane prostorem, kde budete moct tyto věci sdílet,“ řekl při představování chatovacího robota Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku.

Fungovat by měl na běžném Messengeru, který dosud uživatelé sociální sítě používali pouze pro komunikaci s přáteli. Jednou by si přes něj ale mohli objednat třeba nové boty, taxi nebo zjistit předpověď počasí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O umělé inteligenci psal Karel Čapek a točil o ní třeba Steven Spielberg. Skutečné pokusy technologických společností popsala Pavlína Nečásková

Podle Daniela Dočekala, publicisty ze serveru Lupa.cz, Facebook své uživatele na běžné sociální síti ztrácí. Chce se proto zaměřit právě na Messenger, který stále drží prvenství.

„Oni si slibují, že do toho zapojí umělou inteligenci, která umožní chatovacím robotům lépe reagovat na to, co si budete přát. Ať už se jedná o jednoduchá objednávání letenek nebo kupování jídla až po složitější věci, kdy na základě komunikace s vámi dokáže sestavit nějaký profil nebo zjistit lépe, co vlastně potřebujete," vysvětlil.

Vstříc umělé inteligenci chce jít také Microsoft. Nedávno představil svůj nový projekt - robota, který si měl s lidmi povídat na Twitteru. Pokus ale skončil fiaskem.

„On měl jenom naučené algoritmy. Na velkém vzorku otázek a odpovědí se naučil, jakým způsobem má a nemá reagovat na to, co se ho lidé ptají. A průběžně se učil dál. Nakonec to vedlo k tomu, že se několika stovkám lidí podařilo ho zmanipulovat. Stal se z něj v podstatě nesnášenlivý, rasistický robot,“ popsal Daniel Dočekal.

Ukončení po 15 hodinách

Microsoft jeho účet po patnácti hodinách uzavřel. Robot například vzýval Adolfa Hitlera a psal nevhodné sexistické poznámky. Teď společnost pracuje na jeho vylepšení. Podle Dočekala mají ale pokusy do umělé inteligence ještě hodně daleko.

„Ono je těžké něco odhadovat, protože ještě před několika lety jsme nebyli zvyklí, že v kapse nosíme něco tak výkonného, jako je klasický počítač. Mobily velmi spatně rozuměly mluvenému slovu a dnes to i v češtině rozeznávají poměrně dobře.“

„Spíš záleží na tom, jak se bude vyvíjet technologie. Občas překvapí tím, že se pohybuje ve skocích. Pokud se ale bavíme skutečně o umělé inteligenci, tak tam se můžeme bavit klidně ještě stále o desítkách let," dodal Daniel Dočekal.

Toho, že by šlo o širší ohrožení osobních dat, se neobává. Tvrdí, že všechny potřebné informace už Facebook, internetové prohlížeče i mobilní operátoři o svých uživatelích stejně mají.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme