Facebook sbližuje už 8 let, používá ho téměř miliarda lidí

Fenomén sociálních sítí hýbe světem. Facebook založil před osmi lety bývalý student Harvardovy univerzity Mark Zuckerberg. Za tu dobu ovlivnily tyto stránky životy tisíců lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg | Zdroj: Reuters

Když student Mark Zuckerberg založil 4. února 2004 Facebook, zřejmě netušil, že tato sociální síť o pár let později propojí svět, zajistí mu bohatství a internetovou nesmrtelnost.

„Vzniklo to tak, že Mark Zuckerberg potřeboval vědět, která z dívek zrovna nemá nějakého chlapce. A jeho kamarád mu říkal – Marku, lidi na sobě nenosí cedulky ‚jste nezadaná, nezadaný‘. Mark si sedl a udělal systém, aby viděl, které z těch děvčat jsou nezadané,“ popisuje Marek Prchal ze serveru Mediář.cz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historii, současnost i budoucnost Facebooku nastínil Marek Prchal ze serveru Mediář.cz

„Facebook předstihl v návštěvnosti Google už minulý rok a domnívám se, že brzy tam bude miliarda lidí. A že spíše než ostatní obsahy internetu, které dodává Google prostřednictvím vyhledávače, budou uživatele více zajímat lidi z jejich okolí nebo ti, které by sami ve svém okolí chtěli mít,“ míní Prchal.

Podle něj lze čekat další rozvoj této sociální sítě, ale je těžké říci, jakým směrem se bude dále vyvíjet. „Myslím si, že to bude směrem k většímu propojení chytrých firem, které se budou tvářit víc jako kamarádi těch lidí než nějaké značky, které dělají reklamy. Vidím tam velký přísun peněz, které byly dříve určené na reklamu v televizi nebo jiných médiích.“

Prchal nepředpokládá, že by dominantní pozici Facebooku v nejbližší době mohla ohrozit jiná sociální síť. Lidi by si totiž museli zřizovat druhý profil.

Síť není cizí ani seniorům

Sedmdesátiletá seniorka z Třeboně Marie Přibilová vděčí Facebooku za znovunalezení rodiny z Francie, se kterou se neviděla dlouhých 40 let.

„V době, kdy jsme si pořídili počítač, tak mi vnoučata zařídila spojení se světem i pomocí Facebooku. No a později jsem si objevovala, kdo z mých přátel je na Facebooku,“ popisuje impuls k registraci na sociální síti seniorka z jižních Čech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osmileté výročí Facebooku připomíná Mária Pfeiferová.mp3

Přibližně před 40 lety objevila paní Marie ve Francii přes Červený kříž svého nevlastního bratra. Po jeho smrti po něm zůstala žena se čtyřmi dětmi.

„Když jsem začala na Facebooku surfovat, tak jsem si zadala příjmení svých synovců a neteře a oni tam byli. Bylo to doopravdy dojemné,“ líčí svůj největší zážitek se sociální sítí seniorka.

Jakub Viliš, Mária Pfeiferová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme