Facebook zpřísní pravidla proti šíření kontroverzních a nenávistných příspěvků

Sociální síť Facebook slibuje, že zavede přísnější pravidla pro šíření kontroverzních a nenávistných přísvěvků. Vyhoví tak požadavkům několika amerických organizací, které si stěžují na facebookové příspěvky propagující násilí na ženách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facebook. Ilustrační foto | Foto: Joerg Koch | Zdroj: ČTK

„Facebook dnes zasahuje proti zcela nezávadnému obsahu, protože se objeví dostatek lidí, kteří ho nahlásí. Velmi oblíbené jsou obrázky kojících matek, na které je Facebook doslova alergický. Na obsah, který je opravdu závadný, většinou nereaguje vůbec,“ konstatuje odborník na internet a sociální sítě Daniel Dočekal.

Vedení Facebooku přiznalo, že dosavadní systém rozpoznávání a odstraňování nenávistných příspěvků, kdy na tyto příspěvky upozorňují sami uživatelé, nefunguje.

Podle Dočekala „na českém Facebooku najdete záplavu rasistického obsahu i obsah, který je na první pohled v rozporu s českým právem, i obrázky a texty, které mohou ubližovat dětem, nebo i cílí na děti, protože se tam samozřejmě pohybují pedofilové.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborník na internet Daniel Dočekal se ve Stalo se dnes vyjádřil k plánovanému zpřísnění pravidel Facebooku

„Česká policie si běžně stěžuje na to, že z Facebooku nedokáže nic dostat, protože on s ní samozřejmě nekomunikuje, je mimo její působení a maximálně na ni udělá dlouhý nos,“ dodává Dočekal.

Stížnosti na kontroverzní příspěvky na Facebooku navíc podle Dočekala již několik let vyřizuje jedna indická společnost. „Lze tedy těžko předpokládat, že bude chápat, co je tam napsáno v češtině nebo v některých dalších jazycích,“ říká Dočekal.

Ani lepší příprava moderátorů Facebooku, kterou žádají američtí aktivisté, podle Dočekala nepomůže.

„Facebook nemá žádné zastoupení v České republice, takže toto se týká výrazně jenom pouze Spojených států,“ upozorňuje Dočekal.

Daniel Dočekal se zamyslel nad budoucností internetu | Foto: Šárka Ševčíková

„Vzniklo to hlavně proto, že několika velkým inzerentům došla trpělivost, že jejich inzeráty se objeví vedle nenávistného, rasistického obsahu, vedle obrázků, které se týkají znásilňování žen a dalších velmi nevhodných věcí. Přestaly utrácet za inzerci a Facebooku pohrozily, že to stáhnou a nebudou platit.“ vysvětluje Dočekal.

Podle Dočekala pravděpodobně na nová opatření doplatí zejména spousta nevinných lidí, kteří přijdou o účty na Facebooku. „Inzerenti se chvíli budou cítit, že vyhráli, a pak se vše dostane do těch samých kolejích, co předtím,“ myslí si Daniel Dočekal ze serveru pooh.cz.

Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme