Firma Apple představí novou generaci tabletu iPad

Rok 2011 je prý rokem tabletu. Počítače, který skoro nic neváží a vždy je připraven k práci nebo zábavě. A dnešek bude v jeho historii dalším milníkem. Společnost Apple totiž představí druhou, údajně dokonalejší verzi iPadu, který si jen za uplynulý rok koupilo přes 15 milionů lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Apple iPad | Foto: Apple Inc.

Podle serveru Lidovky.cz si u nás koupilo iPad deset tisíc lidí. Číslo sice není podložené žádným výzkumem, je to jenom odhad, ale pokud to tak opravdu je, počet majitelů i nadále roste, pak už je to cílová skupina, se kterou se vyplatí počítat.

Reklama na iPad zhypnotizovala po celém světě přes patnáct milionů lidí, kteří si placatou destičku s dotykovým displejem koupili. Průzkumné agentury mu přisoudily 80tiprocentní podíl na trhu v tabletech.

„A to jenom proto, že se jim pro jistotu zahrnuly i Nokia N900, přičemž ona tam podle mě úplně přesně nespadá,“ tak trochu si rýpnul šéfredaktor serveru Lupa.cz Patrik Zandl, který zároveň připomíná, že tablety tady byly už dávno před iPadem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Alžběty Havlové o nové generaci iPadů v Dopoledním Radiožurnálu.mp3

Pokoušel se o ně i největší konkurent Applu, společnost Microsoft, ale bez úspěchu.

„Přišel s řadou verzí svého operačního systému a přinášel takováhle zařízení, jenže uživatele to nikdy neuchvátilo. Nebyla tak jednoduše použitelná jako iPad,“ řekl Patrik Zandl.

Microsoft chce špatnou pověst týkající se chytrých telefonů a tabletů zlepšit, proto minulý měsíc uzavřel sňatek z rozumu, a to s největším výrobcem mobilních telefonů, finskou Nokia, která také tak trochu zaspala nástup smart phonů. Společně chtějí vytvořit protiváhu Googlu a jeho operačnímu systému Android.

Novou, sladkou verzi Androidu, představila firma před pár týdny. Android 3.0 se jmenuje Honeycomb, tedy medová plástev.

„Tahle třetí verze by už ideálním řešením být měla. Vypadá opravdu moc hezky. Takže se na trh chystají tablety už na téhle trojkové verzi. Motorole Xoom by měla přijít na trh ještě v únoru,“ uvedl Patrik Zandl.

To se stalo a internet je plný recenzí, které srovnávají Motorolu s iPadem. Svůj tablet má třeba i firma Samsung nebo LG. Podle některých počítačových odborníků, a řadí se mezi ně i Patrik Zandl, tablety pomalu ale jistě vytlačují notebooky, které byly doposud symbolem mobilní kanceláře.

Daniel Köppl nastínil budoucnost používání tabletů a elektronických čteček | Foto: Šárka Ševčíková

„Vytáhnout notebook v tramvaji není tak pohodlné, iPady přišly s tím, že je všechno jednoduché a pohodlné. Zmáčknete jeden čudlík a hned jste v tom stavu práce, kde jste předtím přestali,“ vysvětlil Patrik Zandl.

Ne každý ale vidí v tabletách takový potenciál. Třeba mediální analytik a odborník na marketing a reklamu Daniel Köppl.

„Tablety jsou obecně hodně přeceňované. Když se dělaly výzkumy, tak se zjistilo, že třeba čtení na tabletu je velmi nepraktické a trvá déle, než když čtete v knize. Je to spíš zábavná věc a do značné míry módní záležitost. Jaké bude praktické využití, je otázka nejbližších dvou let,“ řekl Daniel Köppl.

Alžběta Havlová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme