Firma Panasonic zřejmě zcela skončí s výrobou plazmových televizorů
Panasonic patrně definitivně ukončí výrobu plazmových televizí. Společnost je hlavním světovým výrobcem těchto televizorů na světě. Teď ale plánuje, že už v nich nebude pokračovat. První informace o konci výroby se objevily už počátkem roku. Firma nechce zprávu zatím komentovat.
„Jako obvykle jde o peníze. Menší zájem o plazmové televizory znamená omezení výroby a pracovních příležitostí, a tudíž i případné zavření,“ říká spolupracovník serveru Digizone.cz Bohumil Herwig.
Plazmové televize jsou přitom podle něj mnohem kvalitnější než LCD televizory.
Hostem pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu byl Bohumil Herwig, spolupracovník serveru Digizone.cz
„Před třemi čtyřmi lety bych řekl, že je to srovnatelné. V posledních dvou letech byl ale zaznamenán zvyšující se rozdíl mezi kvalitou LCD a plazmových televizorů ve prospěch plazmy. Dnes je to jednoznačné,“ tvrdí.
Ještě před rokem či dvěma byly plazmové televize ve srovnání třeba s LCD televizory velmi drahé. Dnes je to spíše naopak.
„Souvisí to s tím, že v poslední době se snižují ceny. Výsledkem je, že srovnatelná špičková LCD televize je dnes dražší než plazmová. Paradoxní je to, že ta plazmová bude mít nejspíše lepší obraz,“ říká Herwig.
Budoucnost je v OLED technologii
V českých domácnostech si plazmové televize našly své místo. „Jsou oblíbenější než třeba ve Francii nebo v Německu. Češi byli vždy takoví techničtí koumáci a šli po tom lepším, byť vydělávají méně. Oblíbená je, ale je tu strašák vysoké spotřeby, o které se v posledních letech v souvislosti s plazmou hovoří. To poznamenalo i české nákupy,“ vysvětluje Herwig.
Budoucnost vidí firma Panasonic v OLED technologii. „Princip vznikl někdy v 70., 80. letech, aktivně se o této technologii, která by měla nahradit všechny stávající, hovoří posledních 15 let,“ popisuje Herwig a dodává:
„Ale v současné době se používá pro malé rozměry, třeba fotoaparáty, kamery, telefony. Jsou to organicky zářící diody, které nepotřebují podsvícení.“