Firmy mohou z Facebooku zjistit informace o svých lidech. Dělá to i izraelská armáda

Izraelská armáda používá sociální síť Facebook k tomu, aby odhalila ženy, které se vyhýbají povinné vojenské službě. Píše o tom britský deník Daily Telegraph.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální síť Facebook | Foto: Tomáš Adamec

Izraelky musí na vojnu na dva roky, mnohé se z ní ale z náboženských důvodů omlouvají. Teď ale armáda přistihla zhruba tisícovku žen, které víru jen předstíraly, aby se vojně vyhnuly. Facebook je usvědčil, že byly online i o šábesu, kdy se počítač používat nesmí.

Facebook prozradil také Izraelky, které si na svůj profil pověsily fotku z nekošer restaurace nebo odhalené fotografie.

Přehrát

00:00 / 00:00

O informacích na Facebooku mluví v pořadu Svět o jedné na Rádiu Česko koordinátor projektu Safeinternet.cz Pavel Vichtera.mp3

„Zaměstnavatelé mohou o svých zaměstnancích zjistit, co dělali v minulosti a jestli náhodou v jejich původních -náctiletých profilech nejsou schované ještě jejich obrázky, které by třeba jejich majitelé už dnes ukazovat nechtěli,“ řekl koordinátor projektu Safeinternet.cz Pavel Vichtera.

Dodal, že zaměstnavatelé se nyní začínají obracet na Facebook proto, aby zjistili, jací jsou skutečně jejich uchazeči o práci nebo zaměstnanci.

Pokud jde o legislativu, obecně se domnívá, že zaostává desítky let za technologiemi. „Soudy nicméně začínají internetové důkazy a digitální stopy uznávat,“ řekl Pavel Vichtera.

Jedna švýcarská pojišťovna vyhodila z práce svou zaměstnankyni proto, že ji přistihla online na Facebooku v době, kdy nahlásila migrénu a měla odpočívat. To považuje Pavel Richtera za poněkud neetické.

Markéta Bartošová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme