Funkční mobil nerecyklujte. Může potěšit třeba děti z dětských domovů

Po Vánocích bude jistě řada Čechů řešit, co se starým mobilem. Řada z nich totiž pod stromeček dostane lepší a modernější model. Ten předchozí pak lidé obvykle uloží do šuplíku nebo vyhodí do popelnice. Nepoužívané, ale funkční telefony přitom mohou ještě velmi dobře posloužit někomu dalšímu. Třeba dětem v dětských domovech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon (ilustrační foto)

Mobilní telefon (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Jakou alternativu k prostému vyhození starého mobilního telefonu do popelnice vy navrhujete ? K čemu jste dnes majitele obnošených mobilů vyzvali ?

„Lidé by si měli uvědomit, že tak jako jiná elektrozařízení, i starý mobil patří buď k recyklaci, nebo opětovnému využití, rozhodně ne do popelnice a směsného odpadu,“ říká Hana Ansorgová ze společnosti Asekol, která se zabývá sběrem a recyklací elektroodpadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu byla Hana Ansorgová ze společnosti Asekol, která se zabývá sběrem a recyklací elektroodpadu

Asekol provozuje světově-charitativní projekt Věnuj mobil. „Chceme jeho prostřednictvím oslovit lidi, aby neukládali staré mobily do šuplíku, ale odevzdali je k recyklaci nebo dalšímu využití,“ vysvětluje Ansorgová a pokračuje:

„V rámci tohoto projektu je možné vyžádat si na webových stránkách www.venujmobil.cz odpovědní obálku, do ní starý přístroj vložit a poslat k nám.“

Společnost se pak postará o to, aby funkční telefony byly vyčištěny, do určité míry repasovány a poté předány těm, kdo je ještě mohou využít. Nejčastějšími příjemci jsou děti z dětských domovů.

„Ty nefunkční přístroje zrecyklujeme, protože i starý mobil v sobě má celou řadu potenciálních druhotných surovin. Pokud mobil vyhodíme jen do směsného odpadu, tak už je nikdy nezískáme,“ říká Ansorgová.

Do kontejnerů je funkčních mobilů škoda

Telefony by se měly vyhazovat do speciálních červených kontejnerů na elektroodpad, které bývají například u nákupních center.

„Tyto se dostanou také k nám, ale jen k té recyklaci. Nejsme schopni zajistit, aby z nich byly vybrány ty funkční přístroje, které by mohly být dále využity.“

Děti v dětských domovech dostanou kromě mobilů i jejich nezbytnou součást – SIM karty. Ty společnost Asekol získává díky spolupráci s operátorem T-mobile, který k SIM kartám přidává i základní stokorunové kredity. Letos už takto vybavený mobilní telefon dostalo 300 dětí.

Pavel Novák, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme