Generální úklid tunelů na Pražském okruhu se koná dvakrát do roka. Stojí desítky milionů

Pravidelná údržba na 14 dní částečně uzavřela Lochkovský a Cholupický tunel na Pražském okruhu. Čištění, úpravy a kontroly přijdou na desítky milionů korun a na 24 hodin denně zaměstnají na sedmdesát lidí. Oko řidiče přesto mnohdy výsledek ani nepostřehne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tunel Libouchec na E 55 | Foto: Filip Jandourek

Stěny tunelů dostávají kvůli zplodinám z aut během roku pořádně zabrat. Bílé pruhy na vozovce nejsou pořádně vidět, zanesená je i kanalizace, a kamery se musí kvůli dispečerům omývat dokonce každý měsíc. Při generálním úklidu, který se koná dvakrát do roka, se zároveň vymění nefunkční technika.

„Tady probíhá výměna vodicího osvětlení. Musí se vyřezat staré kabely, vyčistit se komůrka. Dává se do toho ochranná trubka, do které se vkládají kabely, a znova se to musí zalít a připravit vývody pro nové vodicí osvětlení,“ vysvětluje vedoucí střediska Milan Tůma z Ředitelství silnic a dálnic.

Během dvou a půl let, co je jižní část Pražského okruhu zprovozněná, se totiž ukázalo, že vodicí osvětlení je poruchové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Anna Königsmarková přihlížela údržbě tunelu

„Zhotovitel se rozhodl na své náklady vodicí osvětlení kompletně vyměnit, aby to nemusel pořád v rámci záruk opravovat,“ dodává Tůma.

Kvůli údržbě je vždy uzavřen tubus jednoho tunelu. Na okruhu proto stojí dlouhá kolona především nákladních vozů.

„Tento týden je to trošičku komplikované v tom, že jezdíme tunely, kde jsou pouze dva pruhy, jeden do kopce a jeden z kopce, takže kamiony se nedají do kopců předjet,“ upozorňuje Tůma.

Provoz v tunelech je tak silný, že auta téměř stojí, což se nesmí. Dispečeři proto musí řidiče před vjezdem krátce zdržet. To se lidem za volantem pochopitelně také nelíbí. S frontami ale musí počítat do 29. dubna.

Anna Königsmarková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme