Geotermální energie není v Česku využívána. Mělo by se to změnit

Pokud vyslovíte termín geotermální energie, spousta lidí si představí Island - zemi plnou horkých gejzírů. Také v Česku by se dal její potenciál využívat. Společnost Geotermální energie pro občany proto představí projekt Centra podpory využití geotermální energie. To by za přispění evropských fondů mělo vzniknout ve zchátralém kostele svaté Máří Magdalény v Liberci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Home - "Modrá laguna", geotermální elektrárna Svartsengi, blízko Grindavik, Rekjanes peninsula, Iceland (63°53' N - 22°26' W)

Home - "Modrá laguna", geotermální elektrárna Svartsengi, blízko Grindavik, Rekjanes peninsula, Iceland (63°53' N - 22°26' W) | Foto: an Elzevir Films - Europacorp coproduction

„Jde o tepelná čerpadla klasická u rodinných domů, dále se jedná o hloubková čerpadla pro vytápění menších sídlišť a nakonec existuji hloubková čerpadla pro geotermální elektrárny, kdy se kombinuje jak vytápění, tak tvorba elektrické energie. Vrty jsou až do pětikilometrové hloubky, tam přirozené teplo země ohřeje vodu a její pára pak roztáčí turbínu,“ popisoval princip geotermální energetiky jeden ze zakladatelů společnosti Geotermální energie pro občany Jiří Zeronik.

Ve světě se zatím využívá jen zlomek celkového potenciálu geotermální energie, to je zanedbatelné množství. Kde jsou vlastně v Česku místa s dobrými podmínkami pro využití geotermální energie?

Přehrát

00:00 / 00:00

geotermika.mp3

„Pro Česko je vytvořena geotermální mapa, podle které budeme určovat, kde se dá vytvořit například geotermální elektrárna. Je potřeba provádět přesná měření, protože například podobný projekt ve Švýcarsku byl zastaven kvůli vzniklým otřesům země,“ doplnil Zeronik.

Lidé jsou obecně k využívání tomuto druhu energie velmi skeptičtí, svoji roli taky můžou hrát finance.

„Myslím si, že to není o ceně. Je to relativně nová technologie a lidé jsou zvyklí na tradiční zaběhlé způsoby zpracování energie. My si myslíme, že to je škoda. Například na Liberecku jsou pro tento druh zpracování energie velmi příhodné podmínky,“ uzavřel jeden ze zakladatelů společnosti Geotermální energie pro občany Jiří Zeronik.

Martin Křížek, Jan Cigánik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme