Instalaci laseru ELI v Dolních Břežanech brzdí už jen formality

Jedna z prvních jednotek systému evropské laserové infrastruktury ELI bude instalována v Česku, konkrétně v Dolních Břežanech na jih od Prahy. Spuštění výstavby evropského projektu v Česku už chybí jen administrativní formality. Česká jednotka má pak svému účelu začít sloužit od roku 2015.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lasery Lawrencovy národní laboratoře v Livermoru zabírají plochu srovnatelnou se třemi fotbalovými hřišti | Foto: Lawrence Livermore National Laboratory

Podle Jaroslava Kuby, který na ministerstvu školství řídí evropské fondy, má projekt za sedm miliard za sebou všechny podstatné a obávané schvalovací procesy Evropské komise. Poslední dva kroky jsou už jen formalita.

ELI bude stokrát silnější než dnešní nejsilnější světové lasery. Zařízení se má vejít do budovy o rozměrech 120 na 140 metrů, která vyroste spolu s dalšími objekty v obci Dolní Břežany.

Laser má sloužit k podpoře výzkumných projektů pokročilých technologií. Najde v něm uplatnění přes 200 vědeckých pracovníků.

Stejnou šanci na konečné schválení mají, podle Kuby, i další velké vědecké projekty. K nim například patří Středoevropský technologický institut - CEITEC.

Klára Bílá, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme