IP adresy dojdou příští rok, pomohl by nový protokol

Životního prostor na internetu rychle ubývá. Už na jaře příštího roku by mohly dojít volné IP adresy - číselný kód, kterým disponuje každý počítač či jiné zařízení. V deníku Guardian před tím varoval internetový specialista Vint Cerf, přezdívaný jako „otec internetu". Řešením by mohl být přechod ze stávajícího protokolu IPv4 na IPv6, který nabízí výrazně více adresného prostoru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Internetový vyhledávač Google | Foto: Tomáš Adamec

Jak vysvětluje šéfredaktor serveru Root.cz, IP adres je asi čtyři miliardy. „I jen mobilních telefonů je na světě stejné množství, tak je jasné, že adres je nedostatek. Řeší se to prostředky, které umožňují přiřadit jednu adresu více zařízením za cenu technických omezení. Přesto to není nekonečné a adresy dojdou. Během příštího roku k tomu určitě dojde,“ tvrdí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ubývajícím prostoru na internetu s šéfredaktorem Root.cz Petrem Kčmářem

Dodává také, že již mnoho let existuje takzvaný protokol IPv6, který má řadu různých výhod a technických vlastností, jež teď chybí. „Navíc výrazně rozšiřuje adresný systém. Můžeme s ním plýtvat a nikdy nemůže dojít. Jde jen o to, kdy a jak přejdeme na nový protokol všichni,“ říká Krčmář.

Jako hlavní důvod, proč je důležité, aby každé zařízení mělo svoji IP adresu, Krčmář uvádí především možnost komunikace mezi počítači a jinými zařízeními. „Každý server musí mít jednu IP adresu, aby bylo možné začít komunikovat. Až nebudou nové adresy, na internetu nebudou moci vznikat nové služby, protože každá větší služba vyžaduje celou řadu adres. Většinou se systémy neskládají z jednoho serveru, ale například ze stovek tisíců serverů.“

Podle Krčmáře nelze pouze IP adresu, tedy soubor čísel, prodloužit jako tomu bylo u telefonů. Jde prý o to, aby celá síť číslování rozuměla.

Václav Sochor, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme