iPhone způsobil před deseti lety mobilní revoluci. Teď Applu chybí duch Steva Jobse, míní experti

Přesně před deseti lety se změnil trh s mobilními telefony. Steve Jobs 9. ledna 2007 představil první generaci iPhonu. Výkonnost, osobitý design - telefon měl vpředu jen jediné tlačítko - i silný marketing způsobily, že se z telefonu s nakousnutým jablkem brzy stala módní záležitost a fenomén. V poslední době se ale zdá, že se jeho kouzlo pomalu rozplývá. Apple vloni poprvé zaznamenal pokles prodeje iPhonů. A kritici firmě vyčítají, že její produkty už dávno nepřevyšují smartphony firem jako Samsung nebo LG.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Apple, iPhone | Foto: Fotobanka Pixabay

„Většina odborné veřejnosti k novému iPhonu přistupovala spíše s rezervami, protože revolučním ovládáním převyšoval tehdejší smartphony. Měl velký dotykový display, který byl uzpůsobený ovládání prsty, což bylo něco nevídaného,“ vzpomíná na uvedení iPhonu šéfredaktor serveru mobilnet.cz Martin Pultzner.

Telefon v mnoha ohledech zaostával za konkurenci, i přesto podle Pultznera bylo jasné, že pokud se nové ovládání povede Applu prodat, půjde o revoluci v oboru.

Nokia žaluje Apple. Porušil naše patenty na displeje nebo antény, tvrdí finská firma

Číst článek

Loni Apple představil nejnovější model z řady - iPhone 7. „Na prodejní výsledky iPhonu 7 se musí ještě počkat, na trhu není moc dlouho, je ale jisté, že výsledky opět nebudou špatné,“ říká Pultzner. Dodává ale, že s ohledem na desítky milionů prodaných kusů je už teď možné považovat iPhone 7 za úspěšný model.

A to i přesto, že Apple dnes prodává více marketing než technické inovace. „Z čistě technického hlediska iPhony nikdy nebyly lepší než konkurence. Konkurence byla vždy lepší a iPhony se na ni spíš dotahovaly. Na druhou stranu, Apple má silný marketing a dokonalý ekosystém,“ vysvětluje Pultzner.

Větší iPhone 7 Plus podle něj zaostává za konkurencí například v tom, že má velice malý display v poměru k velkému tělu. „Zdá se, že Applu obecně dochází inspirace třeba i v oblasti notebooků a dalších výrobků, kde jsme se nedočkali žádné velké inovace a pouze se mírně vylepšují dřívější modely,“ dodává. Obecně se podle něj tvrdí, že společnosti chybí inovativní duch jejího zakladatele Steva Jobse.

Český rozhlas Plus Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme