Izrael převzal první dvě stíhačky F-35. Nejmodernější stroje mají posílit převahu země v regionu

Izrael slavnostně převzal první dva bojové letouny F-35 Lightning II. Celkově převezme izraelské letectvo 50 těchto strojů americké výroby. Premiér Benjamin Netanjahu si od nových stíhaček slibuje posílení vzdušné převahy země v regionu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká stíhačka Lockheed Martin F-35B Lightning II | Zdroj: Reuters

Izrael je kromě Spojených států jedinou zemí na světě, která bude disponovat těmito letouny od firmy Lockheed Martin. Netanjahu věří, že F-35 budou pro Izrael velkou posilou. „Každý den vkládáme důvěru do rukou našich pilotů. Izraelskému lidu bych chtěl říct, že dlouhá ruka, která brání Izrael, je teď ještě delší a ještě silnější,“ řekl.

Předání stíhaček ale vyvolalo poprask v izraelských médiích, protože oba stroje kvůli mlze přiletěly s několika hodinovým zpožděním. Armáda ale veřejnost ujistila, že letadla samozřejmě mohou létat i za těchto podmínek. Kvůli bezpečnosti se tak dělá jen v případě bojových misí.

V Japonsku se pohřešuje americký pilot. Katapultoval se ze své stíhačky

Číst článek

F-35 Lightning II je víceúčelový letoun vybavený technologií stealth. Díky ní jsou letadla těžko zachytitelná radarem. Některé typy letouny jsou schopné kolmého startu a umí létat až 1,5 Machu, tedy téměř dva tisíce kilometrů za hodinu. Všechny F-35 také disponují nejnovějšími technologiemi a senzory. Jedná se o jedno z nejmodernějších bojových letadel současnosti.

Budoucí americký prezident Donald Trump stíhačky F-35 v minulosti kritizoval a při příležitosti předání strojů Izraeli zopakoval, že podle něj byl vývoj těchto strojů nesmyslně předražený projekt a postavil se také proti vládnímu kontraktu se zbrojní firmou Lockheed Martin.

Díky těmto informacím, které Trump zveřejnil na Twitteru v pondělí, klesla hodnota firmy o 3 a půl miliardy dolarů. Společnost na kritiku odpověděla, že investovala velké částky, aby cenu nových letadel stlačila dolů. Jeden letoun stojí 100 milionů dolarů.

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme