Jachta jako z Bonda

Některé moderní jachty nevypadají jako běžné osobní či soukromé čluny, největší se rozměry blíží zámořským lodím. A svým vybavením je někdy dokonce předčí. Jednou z nich je i nová superjachta, která byla letos vyrobena německou firmou Blohm a Voss pro ruského naftového magnáta Romana Abramoviče. Momentálně je to největší jachta na světě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jachta Eclipse

Jachta Eclipse | Foto: Blohm + Voss

Rekordní jachta se jmenuje Eclipse, tedy Zatmění, a je dlouhá téměř 170 metrů. Na její palubě najdeme mj. dva bazény, horké lázně, dvě přistávací plochy pro vrtulníky a také miniponorku. Samozřejmostí je i mnoho kabin pro hosty, které jsou vybaveny luxusními televizními panely s dvoumetrovou úhlopříčkou (je jich 24), nechybí tančírna. Lodě ruských magnátů mívají také téměř vojenské vybavení pro případ setkání s piráty a ani tato jachta není výjimkou. Jeho hlavní součástí je obranný detekční systém zejména proti raketám. Kapitánský můstek a Abramovičovy kajuty jsou obklopeny pancéřem a mají i neprůstřelná okna, která údajně vydrží útok pomocí velkého kalibru.

Abramovičova jachta stála celkem 1,2 miliardy dolarů.

Ne vše kolem jachty Eclipse je zcela jasné. Kontroverzi vyvolala např. zpráva o unikátním systému, který má potírat fotoaparáty a kamery dotěrných reportérů - paparazziů. Źvláštní infračervené lasery prý mohou prohledávat okolí lodi a pokud zaznamenají přítomnost záznamových optických senzorů typu CCD, které tvoří klíčovou součást většiny digitálních foťáků a kamer, vyšlou daným směrem oslepující záblesk, který senzory zahltí. Laserový systém nebude v činnosti nepřetržitě, takže hosté Romana Abramoviče budou moct klidně fotografovat.

Tento systém ale patrně nebude účinný proti starým analogovým fotoaparátům. Pokud by ale došlo ke zničení cizího majetku či zdraví fotografa, byla by taková obrana protiprávní. Někteří odborníci se také ptají, jestli je tento systém účinný tak, jak jej popisuje tisk. Je možné, že jde pouze o fámu, jejímž účelem je zahnat fotografy do uctivé vzdálenosti. Podle výzkumníků z americké Georgia Tech university by systém nemusel "zabrat" ani proti digitálním zrcadlovkám, zvláště těm, kde jsou místo prvků CCD vybaveny senzory typu CMOS.

Pavel Vachtl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme