Jak vymazat internetové profily zemřelých lidí? Elektronická závěť zatím nemá právní podklad

Profily zemřelých lidí na Facebooku jsou jako pomníky, které může každý počmárat. Říkají to kritici této největší sociální sítě. Donutit její správce odstranit profil blízkého člověka, který zemřel, je totiž běh na dlouhou trať. Donedávna to dokonce nebylo vůbec možné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facebook. Ilustrační foto

Facebook. Ilustrační foto | Foto: Joerg Koch | Zdroj: ČTK

Facebook dlouho odmítal s profilem mrtvého člověka cokoliv dělat.

„Pak po velkém tlaku a kritice se z toho udělalo to, že oni ho částečně uzamknou a že zůstane přístupný jenom přátelům toho člověka, to znamená, že na něj nebudou moci cizí sprejeři psát poznámky a posílat tam sprosťárny, hry a chrlit tam ty svoje záznamy,“ vysvětluje internetový publicista Daniel Dočekal.

To ale pozůstalým nestačí. Většina si logicky přeje, aby profil zmizel úplně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vymazat internetové profily zemřelých lidí, zjišťovala redaktorka ČRo Alžběta Havlová

„Takže teď existuje ve Facebooku klauzule v pravidlech, že autorizovaní zastupitelé nebo představitelé toho člověka mohou, důležité je to slovo mohou, to ani neznamená, že ten Facebook to smaže na základě žádosti, protože oni jenom mohou požádat. To je taková typická ‚facebookovská právničtina‘. Tam je samozřejmě otázka toho, jak ten člověk prokáže, že on je ten autorizovaný k tomu, aby o to mohl žádat nějakou totálně nekomunikující společnost ve Spojených státech,“ vysvětluje Dočekal.

Podle průzkumů bylo předloni na Facebooku víc než 5 milionů mrtvých duší.

„Při míře úmrtnosti to znamená, že za pár let tam budou desítky milionů, které zemřely a ty jejich profily tam stále budou. Ve většině případů se o tom Facebook ani nedozví, takže tam profily zůstanou kompletně otevřené. Bude se na nich prohánět spam, tomu člověku tam budou stále psát aplikace: Už jsi zalil kytičky ve svém firewallu?“ ptá se Dočekal.

A to je pro truchlící příbuzné opravdu hodně nepříjemné. Navíc naše digitální stopa se skládá z terabajtů osobních informací, mailů, fotek, statusů, komentářů, odkazů, hesel nebo předplacených odběrů novin.

Vyřeší to digitální závěť?

„Tady prostě dochází k tomu, že ten reálný svět, který se dal dosledovat podle toho, co nám domů chodilo za složenky a tak podobně, pozůstalí to mohli řešit, tak tady nedokáží řešit v podstatě nic. Oni se zpravidla nedokáží domoci ničeho, protože nevědí heslo, nevědí, kde ten člověk tu věc měl, pod jakým uživatelským účtem ji měl,“ říká Dočekal a ptá se:

„Už jste napsali svoji digitální závěť?“ Zatím ale taková elektronická závěť nemá žádný právní podklad.

„Někde existuje nějaká služba, která umožňuje něco takového sepsat a v okamžiku úmrtí se jakoby něco stane, dají se tam snad i vyplnit jména a hesla a ta služba smaže profily," dodává Dočekal.

I v Česku existují takové stránky. Ty za peníze nabízejí vyřešení digitální pozůstalosti. Jedna z těchto firem má v ceníku i službu s názvem ‚hlas ze záhrobí‘, kdy za tisíc korun předají vašim blízkým zprávu. Extrémem je sociální síť DeadSoci.al. V kalendáři si tam uživatel dopředu naplánujete zprávy, které přijdou přátelům po jeho skonu.

Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme