Jako první propluje v červnu rozšířeným Panamským průplavem Andronikos

Rozšířeným panamským kanálem jako první propluje loď Andronikos čínské nákladní firmy Cosco. Správci průplavu ji vylosovali v loterii. Z Atlantského do Tichého oceánu se loď pod vlajkou Marshallových ostrovů vydá 26. června, kdy se průplav slavnostně otevře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dlouho udával Panamský průplav velikost lodí, takzvaný Panamax. Do nových zdymadel se dostane Nový Panamax s 3 krát větší kapacitou | Foto: David Koubek

„Loterie se nakonec zúčastnili jen dva zájemci. Zapojit se chtělo 16 firem, ale jejich lodě neměly v plánu Panamou v dané době a v požadovaném směru proplout," prohlásil šéf firmy spravující průplav Jorge Luis Quijano.

Čínský Andronikos by se do kanálu před rekonstrukcí nevešel. Za 100 let od otevření průplavu se lodě zvětšily a Panama se obávala, že kvůli tomu začne ztrácet příjmy z poplatků.

Od rekonstrukce si naopak slibuje větší zisk. Zkratku mezi Atlantským a Tichým oceánem ročně podle agentury AFP využije asi 5 procent světové námořní dopravy.

Rozšíření průplavu na trojnásobnou kapacitu mělo být původně hotové už v roce 2014 a oproti plánům stálo asi o třetinu víc.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme