Janouch: Černobylská tragédie se mohla stát jen v komunistické zemi

Svět si připomíná čtvrtstoletí od neštěstí v ukrajinském Černobylu. V souvislosti s havárií v japonské jaderné elektrárně Fukušima jde o velmi živé memento. Jaderný fyzik František Janouch se podílel na stabilizaci černobylské elektrárny po explozi tamního čtvrtého bloku. Zároveň sleduje situaci ve Fukušimě. Jak sám říká, tragédie o rozměrech té černobylské, se mohla stát jen v komunistické zemi, kde neměli vůbec žádnou moc jaderný dozor nebo politické občanské dozorové organizace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jaderný fyzik František Janouch | Foto: Petra Čechová

„Černobylský reaktor nebyl energetický reaktor, to byl reaktor na výrobu plutonia pro jaderné bomby. Tento reaktor, který neměl vůbec žádné systémy zajištění byl dán do provozu a začali ho dělat nejen jako tisícimegawattové bloky, ale i patnáctiset a plánovali i dvoutisícové,“ upozornil na zřejmé nestřídmé zacházení s jadernými zdroji Janouch.

I po havárii bylo podle Janoucha možné, vyhnout se tak masivním následkům. „Bylo možno se vyhnout stovkám a tisícům případů rakoviny štítné žlázy, kdyby byly včas rozdány jódové tabletky, které byly připraveny. Jen, aby se svět nedozvěděl, co se stalo, tak se to skrývalo,“ připomněl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaderný fyzik František Janouch připomněl ve večerních Ozvěnách dne Radiožurnálu smutné výročí černobylské tragédie

„Tři dny po katastrofě byla v Kyjevě provedena velká prvomájová demonstrace. Když se ukrajinský první tajemník v Moskvě zeptal, možná, že by bylo lepší demonstraci odvolat, tak mu bylo odpovězeno, možná zvolíme nového prvního tajemníka,“ dokládá další příklad těžko uvěřitelné politiky těch dní Janouch.

„Aby se podobné tragédie neopakovaly, je nutné nastavit - celosvětově - nová pravidla bezpečnosti jaderných elektráren,“ vyzval dnes na pietním aktu v Černobylu ruský prezident Dmitrij Medveděv. Jeho ukrajinský protějšek Viktor Janukovyč při vzpomínkovém aktu prohlásil, že tehdy „to byla zatěžkávací zkouška pro celou planetu“.

Podobně napjaté okamžiky sdílel svět i při nedávné krizové situaci v japonské Fukušimě. Se slovy ruského prezidenta Medveděva více méně souhlasí i Janouch.

„Je potřeba provést kontroly všech jaderných zařízení. Já si myslím, že 95 procent z nich je na velmi vysoké úrovni, jejich bezpečnostní standard. Nic ale není stoprocentní, vždy se dá něco zlepšit,“ říká Janouch. Zároveň ovšem podotýká, že přesně to už dělá řadu let Mezinárodní agentura pro atomovou energii.

I v okolí Fukušimy se sice dostala radioaktivita do ovzduší. Její množství bylo ale ve srovnání s Černobylem desetinové.

Veronika Sedláčková, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme