Kabely internetu jako detektory tsunami

Podmořské telekomunikační kabely možná v budoucnosti nebudou jen přenášet data z internetu. Skupina odborníků je chce využít jako detektory vln tsunami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď "René Descartes" pokládá podmořské kabely pro France Telecom | Foto: David Monniaux, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Existující detektory využívají tlakové senzory rozmístěné na dně moře, které dokážou zaznamenat masu vody nesené vlnou tsunami. Problém je, že instalace těchto detektorů je náročná a vysoce nákladná, takže v současnosti je vlastní pouze pět zemí - USA, Austrálie, Indonésie, Chile a Thajsko. Tým odborníků z amerického Národního úřadu pro atmosféru a oceány (NOAA) proto pracuje na levnějším systému, díky kterému by před blížícím se tsunami mohly být včas varovány i jiné státy.

Podstatou nového systému by měly být vylepšené telekomunikační kabely, které by zaznamenávaly elektrické pole blížícího se tsunami. Elektrická pole vznikají při průchodu nabitých solí v mořské vodě magnetickým polem Země. Počítačové modely ukazují, že elektrické pole tsunami, které v roce 2004 zasáhlo jihovýchodní Asii, indukovalo napětí až 500 milivoltů. To je podle vědců dost na to, aby napětí mohly detekovat voltmetry rozmístěné na koncích optických a měděných kabelů, které protkávají dno Indického oceánu.

Pokládání podmořského kabelu | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Serge Delestaing

Celá myšlenka má určitá omezení. Neumožňuje například přesně určit polohu a směr tsunami a je pravděpodobné, že přirozená fluktuace zemského magnetického pole a vln bude způsobovat falešné poplachy. Jako systém pro první varování o tom, že se v oceánu něco děje, ale podle vědců vypadá slibně.

Zdroj: New Scientist

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme