Keramika, která nepopraská

Horký keramický džbánek, který ponoříte do studené vody, nejspíš popraská a budete ho moct vyhodit. S vylepšeným keramickým materiálem se to ale nestane, ani pokud byste džbánek zahřáli až k bodu tání.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Květ lotosu (Nelumbo nucifera. lotos indický)

Květ lotosu (Nelumbo nucifera. lotos indický) | Foto: Uživatel: Hamachidori

Achillovou patou keramických materiálů je odolnost k popraskání, při náhlých změnách teploty stoupá pravděpodobnost popraskání až na 90 %. Například materiál, který zahřejete nad 400 stupňů Celsia a pak ponoříte do vody o pokojové teplotě, prasklinám neujde. Vědci z Čínské akademie věd ale tvrdí, že problém je možné překonat – stačí, když se keramika „zahalí“ do vrstvy izolujícího vzduchu.

Povrch keramiky bohaté na zirkon, křemík a hliník vědci zdrsněli pomocí koncentrovaných kyselin a pak pokryli šupinkami velkými jen několik nanometrů. Vytvořili tak strukturu podobnou té, jaká se dá pod mikroskopem pozorovat na povrchu okvětních plátků lotosu. Lotosy jsou známé svou nesmáčivostí a stejnou vlastnost získal i keramický materiál. Zároveň ale získal i něco, co lotosy nemají – totiž odolnost vůči změnám teploty.

Mezi šupinkami se zachycují bublinky vzduchu, které vytvoří tenkou izolační vrstvu. Ta potom při změnách teploty materiál ochrání před popraskáním. Tepelná rezistence takto vylepšené keramiky je úctyhodná. Materiál rozžhavený téměř k bodu tání (3210 stupňů Celsia) údajně přežije i zchlazení o několik 1000 stupňů Celsia.

Zdroj: NewScientist

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme